Kurt Hummel - niezwykły lotnik z Sępolna Wielkiego

  • Adrian Wolanin
  • 2021-04-18 13:53:41
Kurt Hummel - niezwykły lotnik z Sępolna Wielkiego
  • Foto: TV Gawex

Przy okazji wczorajszej wizyty naszej ekipy w Białym Borze, zameldowaliśmy się również w sąsiednim Sępolnie Wielkim. W tej niezwykle malowniczej miejscowości mieszczą się m.in. szachulcowy kościół z 1685 roku, mogący pochwalić się bardzo bogatym, późnobarokowym wystrojem wnętrza, a także 20-metrowy dąb szypułkowy, który przed 17 laty został uznany pomnik przyrody. Nas jednak zainteresowało przede wszystkim znajdujące się pod jego konarami symboliczne epitafium poświęcone Kurtowi Hummelowi, patronowi Międzynarodowego Festiwalu Balonowego w Szczecinku.

Kurt Hummel był porucznikiem 9 pułku huzarów, który w 1908 roku, w wieku zaledwie 24 lat, zginął w trakcie lotu balonem nad Morzem Północnym. Pochodzący właśnie z Sępolna Wielkiego lotnik uczestniczył wówczas (jako najmłodszy uczestnik) w najbardziej prestiżowych zawodach baloniarskich świata, czyli Pucharze Gordona Benneta. To zainicjowana przez nowojorskiego magnata prasowego rywalizacja, z główną nagrodą w postaci przechodniego trofeum, która odbywa się do dziś.

Co zrozumiałe, miłośnik awiacji z Sępolna był przez lata obiektem zainteresowania nie tylko lokalnej społeczności. Jak niesie wieść gminna, Kurt Hummel tuż przed katastrofą wypisał krwią na kawałku koszuli pożegnanie, które następnie zamknął w butelce. Szklane naczynie po kilku latach zostało wyłowione z morza i zgodnie z lokalnymi przekazami spoczywa pod cmentarnym kamieniem.

A więcej tajemnic na temat Kurta Hummela poznamy w kolejnym wydaniu programu ZAGADKOWY SZCZECINEK, którego premiera odbędzie się w przyszły poniedziałek, 26 kwietnia, o godz. 17:30, 20:15 oraz 21:45.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: