Mieszkańców powiatu wyszczepimy w 4 tygodnie

  • Jakub Diakun
  • 2021-04-14 09:46:18
Mieszkańców powiatu wyszczepimy w 4 tygodnie
  • Foto: unsplash.pl/Steven Cornfield

W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w całym kraju tworzone są Punkty Szczepień Masowych. Taki punkt powstanie również w powiecie szczecineckim, w sali gimnastycznej dawnej szkoły budowlanej przy ulicy Artyleryjskiej w Szczecinku. Starosta Krzysztof Lis uczestniczył w kolejnej wideokonferencji z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim poświęconej sprawie.

W powiecie szczecineckim zlokalizowanych jest 19 punktów szczepień, z czego 13 znajduje się w Szczecinku. Utworzenie PSM znacznie przyspieszy proces zaszczepienia mieszkańców powiatu szczecineckiego. Starosta szczecinecki uczestniczył w kolejnej wideokonferencji z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim oraz z p.o. dyrektora zachodniopomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ Agnieszką Pietraszewska-Machetą, podczas której m.in. omawiano szczegóły utworzenia PSM w naszym powiecie. Warto zaznaczyć, że powiat szczecinecki znajduje się na trzecim miejscu w województwie zachodniopomorskim jeśli chodzi o stopień wyszczepienia ludności. W naszym powiecie zaszczepiło się już 18% mieszkańców. Wyprzedzają nas jedynie Szczecin, gdzie  zaszczepiono  21% mieszkańców oraz Koszalin, w którym szczepionkę przyjęło  20% mieszkańców. Według szacunków, dzięki 19 punktom szczepień rozlokowanych na terenie naszego powiatu zaszczepianie wszystkich mieszkańców zajmie ok. 20 tygodni. Utworzenie lokalnego PSM pozwoli na znaczne skrócenie tego  czasu i potrwa niespełna 4 tygodnie.

Obecnie trwają niezbędne prace związane z przygotowaniem obiektów. Wszystko po to, aby osoby przejmujące preparat czuły się jak najbardziej komfortowo. Ciągi komunikacyjne zostały zaprojektowane tak, aby zachować wszelki, niezbędny reżim sanitarny. Wyznaczono punkty administracyjne, medyczne, szatnie, toalety, poczekalnie, w których osoby zakwalifikowane do szczepienia będą czekać na swoją kolej oraz tzw. przestrzeń kontrolną, gdzie przez określony czas będą przebywać w towarzystwie ratownika medycznego, który sprawdzi reakcję organizmu na podany preparat. Samo szczepienie odbywać się będzie w specjalnie przygotowanych do tego celu boksach, gwarantujących intymność i komfort. Materiał do wybudowania konstrukcji wspomnianych boksów dostarczy firma Kronospan, na wsparcie której po raz kolejny może liczyć samorząd powiatowy. Cały obiekt zostanie odpowiednio oznakowany, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie powstanie parking.

Wszelkie koszty związane z przygotowaniem PSM pozostają po stronie samorządu powiatowego, jednak ten będzie mógł liczyć na ryczałt w wysokości 5 tys. zł ze strony rządowej. Swoją pomoc zadeklarowali również wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu szczecineckiego, z którymi starosta Krzysztof Lis spotkał się już na początku kwietnia.   

Podmiotem leczniczym odpowiedzialnym za szczepienia będzie szczecinecki szpital, który wydeleguje zespoły szczepieniowe. Szacuje się, że te będą mogły wykonać ok. 200 szczepień dziennie. Ryczałt NFZ za podanie 1 dawki szczepionki wynosi 61 zł. Dodatkowo w każdym Punkcie Szczepień Masowych w sprawach logistycznych pomogą osoby odpowiedzialne za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Samorządy i podmioty lecznicze mogą w tym celu korzystać np. ze straży pożarnej, straży miejskiej, WOT czy innych służb. Punkty Szczepień Masowych na przyjęcie pierwszych chcących zaszczepić się osób mają być gotowe do 20 kwietnia.

info: Powiat Szczecinecki 

Mieszkańców powiatu wyszczepimy w 4 tygodnie
  • Foto: Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: