Przejście dla pieszych to nie przejazd rowerowy

  • Adrian Wolanin
  • 2021-04-13 15:27:38
Przejście dla pieszych to nie przejazd rowerowy
  • Foto: TV Gawex

Coraz więcej przejazdów rowerowych w Szczecinku wypełnionych jest doskonale widoczną z daleka czerwoną farbą. Niestety, zdaniem nie tylko Policji, wielu rowerzystów wciąż nie wie jak prawidłowo poruszać się w obrębie przejść dla pieszych.

W kalendarzu wiosna, co widać również za oknami. I nie mamy tu na myśli tylko większej niż dotychczas ilości słońca, ale również po coraz liczniejszych grupach rowerzystów w obrębie naszego miasta. Niestety, wraz z masowym ruszeniem na bicykle widać także kiepską znajomość lub też celowe nierespektowanie przepisów, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych.

Jeśli idzie o zasady przekraczania tychże przejść przez rowerzystów, to są one bardzo proste. Przejście zaliczamy na piechotę, a rower musimy prowadzić, co wynika z art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z taryfikatorem, za jego złamanie grozi mandat w wysokości 100 zł.

Pamiętajmy jednak, iż są przejścia, które pokonujemy bez zsiadania z roweru. Są to przejazdy rowerowe, które coraz częściej oznaczane są widoczną z daleka, czerwoną farbą. Jednocześnie musimy mieć na uwadze fakt, iż część śluz w Szczecinku wciąż wyznaczona pozostaje tylko przerywanymi liniami.

Bez względu na rodzaj przejścia zawsze pamiętać jednak musimy o zachowaniu szczególnej ostrożności!

Warto powyższe zasady mieć oczywiście w pamięci, tak samo jak warto je wpajać od najmłodszych lat naszym pociechom. Jak wiadomo, przykład nie tylko idzie z góry, ale też czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Pomijając kwestie ewentualnego mandatu karnego za nierespektowanie przepisów, miejmy na uwadze przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Policjanci informują, że wraz z wiosną zaczęły nasilać się drogowe zdarzenia z udziałem jednośladów, o czym szerzej opowiemy w dzisiejszym Raporcie Tygodnia. A więcej na ten temat również w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: