Pół tysiąca złotych za psa bez smyczy?

  • Adrian Wolanin
  • 2021-04-12 15:36:58
Pół tysiąca złotych za psa bez smyczy?
  • Foto: TV Gawex

Od soboty z wielu miejsc dochodzą błędne informacje, jakoby za spuszczenie psa ze smyczy groził nam pięciusetzłotowy mandat. Nie jest to jednak do końca prawdziwa informacja. Owszem, z dniem 10 kwietnia maksymalny wymiar kary wynosi pół tysiąca złotych, ale grozi za puszczanie luzem psów, których zachowanie zagraża otoczeniu.

Powyższe zmiany znalazły się w jednym z najnowszych Rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów. Jeśli jednak mocniej zagłębić się w temat, natrafimy na zapisy w ustawie o ochronie zwierząt, które zabraniają puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Mówiąc wprost, psy puszczać można, ale z zachowaniem kontroli nad nimi. Mandat grozi nam więc tylko w sytuacji gdy pies nie jest na smyczy w miejscach, w których jest to wymagane bądź też gdy nie jesteśmy w stanie naszego pupila kontrolować, np. gdy się nas nie słucha.

Co więc w takim razie się zmieniło? Tylko to o czym wspomniano na wstępie, czyli wysokość maksymalnej kary za puszczanie luzem psów, których zachowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. Niestety, przy okazji dyskusji o zmianach prawnych w tym zakresie nie podkreślono innego ważnego obowiązku każdego właściciela psa, a mianowicie sprzątania po swoim podopiecznym. Za niedopełnienie tego obowiązku również grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: