Plan na uratowanie alei drzew

  • Jakub Diakun
  • 2021-04-09 13:46:00
Plan na uratowanie alei drzew
  • Foto: Powiat Szczecinecki

Samorządy chcące ubiegać się o fundusze w ramach nowego budżetowania unijnego 2021-2027, muszą mieć jasno sprecyzowany plan inwestycyjny. Taki też ma Powiat Szczecinecki, a w nim różne zadania drogowe w tym m.in. przebudowę drogi powiatowej Łączno-Ciemino-Jeleń.

Mimo, iż ubieganie się  o środki na inwestycję drogową w żadnym razie nie jest równoznaczne z ich otrzymaniem, beneficjent – w tym przypadku samorząd powiatowy – musi przedłożyć dokumentację techniczną wraz z pozwoleniem na budowę. Pierwsza to koszt od 100 do 150 tys. zł, które samorząd inwestuje w ramach własnego budżetu  nie mając pewności czy na realizację zadania uda się pozyskać dofinansowanie czy też nie.  Powiat Szczecinecki mając pod swoim nadzorem ponad 500 km dróg stara się je sukcesywnie remontować, każdego roku przyznając na inwestycje drogowe co najmniej kilkanaście milinów złotych. W zasadzie każda z nich w mniejszym bądź w większym stopniu wiąże się z wycinką drzew i niesie za sobą dylematy, czy ważniejsze jest bezpieczeństwo czy chronienie środowiska naturalnego. Znalezienie złotego środka nie jest rzeczą łatwą, niemniej zawsze Powiat próbuje uczynić wszystko, aby pod topór trafiło jak najmniej drzew. Tak też było w przypadku planowanej przebudowy drogi powiatowej Łączno-Ciemino-Jeleń.

Aby odcinek drogi o długości prawie 7 km mógł zostać zgodnie z zapisami ustawy o drogach poszerzony do regulaminowych 6 metrów, duża część drzew musiałby zostać usunięta. Od początku nie było na to zgody, natomiast sama inwestycja, choć będąca jedynie w fazie projektu, zdążyła wzbudzić wiele kontrowersji, a na biurko starosty Krzysztofa Lisa trafiła petycja podpisana przez grupę inicjatywną, która w głównej mierze sprzeciwiała się stanowczo wycięciu tzw. alei lipowej, ciągnącej się na odcinku drogi od DK 20 Silnowo do miejscowości Łączno. Starosta Krzysztof Lis odpowiednio wcześniej zwrócił się do projektanta o wprowadzenie zmian i przygotowanie alternatywnego rozwiązania. Projektant przedłożył aż trzy warianty, zaś podczas ostatniego posiedzenia Zarząd Powiatu Szczecineckiego przychylił się do ostatniego, który w ogólnym rozrachunku pozwoli ocalić prawie 200 drzew.

Projekt przewiduje podzielenie inwestycji na trzy etapy. W pierwszym mógłby zostać wyremontowany odcinek drogi od DK 20 Jeleń do Ciemina (tutaj droga miałaby szerokość 6 m), w drugim od Ciemina do Łączna (tu droga miałby szerokość 5,5 m) oraz  w trzecim od Łączna do drogi DK 20 Silnowo (tu szerokość drogi pozostałaby niezmieniona i wynosiła 3,5 m.) Takie rozwiązanie wraz z wybudowaniem na ostatnim odcinku tzw. mijanek, pozwoliłoby ocalić większość lip, co powinno usatysfakcjonować protestujących, którzy – co ciekawe – w większości nie mieszkają w Cieminie i Łącznie, a więc miejscowościach położonych przy drodze o której mowa. Jakkolwiek, lipy pozostaną na swoim miejscu, poza tymi w złym stanie fitosanitarnym oraz znajdującymi się na łukach i zjazdach drogi, które ze względu na bezpieczeństwo poruszających się nią pieszych i zmotoryzowanych, będą musiały zostać usunięte.  Należy jednak pamiętać, że  usunięcie drzew wiąże się z nasadzeniami zastępczymi, w ramach kompensacji przyrodniczej.

info: Powiat Szczecinecki 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: