Tu na razie jest ściernisko...

  • Adrian Wolanin
  • 2021-04-06 14:34:35
Tu na razie jest ściernisko...
  • Foto: TV Gawex

Barwice obok Bornego Sulinowa oraz Białego Boru należą do samorządów, które w ubiegłym tygodniu zostały hojnie obdarowane wsparciem finansowym. Podobnie jak w ostatniej z wymienionych gmin, również i w Barwicach planowane jest wybudowanie budynku z tanimi mieszkaniami czynszowymi.

Ostatnie dni to pasmo finansowych sukcesów dla gmin naszego powiatu zaczynających się na literę „B”. Wszystko za sprawą kolejnego rozdania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz pierwszych wypłat z Krajowego Zasobu Nieruchomości. W poprzednim tygodniu opisywaliśmy wsparcie przydzielone gminie Biały Bór, tym razem czas na Barwice.

Podobnie jak w Białym Borze, również i w Barwicach, dzięki porozumieniu z Krajowym Zasobem Nieruchomości, wkrótce do użytku zostanie oddany budynek z tanimi mieszkaniami na wynajem. Obie gminy na ten cel otrzymały po 3 mln zł.

Jak podkreślił w rozmowie z nami Burmistrz Barwic, Mariusz Kieling, mieszkalnictwo czynszowe jest jedną z najbardziej palących kwestii w Barwicach. Dlatego też sam pomysł powstania wspomnianego budynku był przez włodarzy od początku skrupulatnie analizowany. I choć jeszcze nie wiemy na 100% gdzie nieruchomość ostatecznie stanie, niezbędne kroki formalne już zostały poczynione. O dokładnej lokalizacji inwestycji obiecujemy jednak poinformować niezwłocznie.

Jeśli zaś idzie o środki rządowe, to jak wspominaliśmy w ubiegłym tygodniu, w Białym Borze przyznano je na termomodernizację największej w gminie placówki oświatowej, czyli Zespołu Szkół nr 1. W przypadku Barwic zdecydowano się wspomóc inwestycję z pogranicza infrastruktury i turystyki. Będzie to droga rowerowa biegnąc po dawnym nasypie kolejowym z Połczyna-Zdroju do Grzmiącej. Ponad 16-kilometrowy odcinek rozpocznie się w Starym Chwalimiu, a zakończy w miejscowości Piaski. Z budżetu gminy konieczne będzie pokrycie brakujących 15%, czyli kwoty 750 000 zł. Całość powinna więc wynieść 5 mln zł, choć należy mieć na uwadze, iż jest to wstępny kosztorys.

Prace nad nową drogą mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, tak by w 2022 ze szlaku mogli korzystać nie tylko mieszkańcy, ale i turyści. Nie jest przecież tajemnicą, że turystyka rowerowa to jedna z wizytówek naszego powiatu, a planowana inwestycja obraz ten jeszcze bardziej wzmocni.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: