Prehistoryczny mamut w poniemieckiej krainie nazywanej przez Polaków Szwajcarią

  • Adrian Wolanin
  • 2021-04-06 14:20:02
Prehistoryczny mamut w poniemieckiej krainie nazywanej przez Polaków Szwajcarią
  • Foto: Krzysztof Szewczuk, CK Połczyn-Zdrój

1 kwietnia na stronie internetowej oraz profilu facebookowym gminy Połczyn-Zdrój ukazał tekst pt. „W Szwajcarii Połczyńskiej odnaleziono szczątki mamuta!”. Była to jedyna nieprawdziwa informacja w tym artykule.

Żart miał zwrócić uwagę na wyjątkowe walory przyrodnicze ziemi połczyńskiej, a także zbudować zainteresowanie przed publikacją ogłoszenia o ogólnopolskim konkursie na opracowanie projektu logo Szwajcarii Połczyńskiej. To oczywiście nie wyklucza sensacyjnych znalezisk na tym terenie w przyszłości. Dziękujemy za zabawę!

Szwajcaria Połczyńska to unikalny obszar na terenie województwa zachodniopomorskiego, pełen ciekawostek krajobrazowych, historycznych i przyrodniczych. Nazwa funkcjonuje co najmniej od początków ubiegłego wieku, gdy były to jeszcze tereny niemieckie. Napływająca ludność polska nie zmieniła nazwy, zachwycona przejmującym widokiem okolic.

Podobnie jak w Szwajcarii, teren poprzecinany jest wzgórzami, jeziorami i pastwiskami. Rwące strumienie niosą w wąwozach krystalicznie czystą orzeźwiającą wodę, a małe klimatyczne drogi pośród lasów pozwalają zapomnieć o pośpiechu i cywilizacji.

Tak jak w Szwajcarii, okolica ma wielonarodową spuściznę, w której mieszają się ślady z Niemiec, Izraela, Prus, Polski, dawnych pomorskich księstw, a dziś także Ukraińskie i Romskie. Przez Połczyn-Zdrój przebiegał też dawny główny trakt handlowy – Szlak Solny (dzisiejszy deptak na ul. Grunwaldzkiej).

Artykuł-żart ukazał się tutaj: link

Info: Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju

Przeczytaj podobne wpisy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: