Punkt Szczepień Masowych w Szczecinku

  • Jakub Diakun
  • 2021-04-01 14:46:47
Punkt Szczepień Masowych w Szczecinku
  • Foto: Pixabay

Samorządy zajmą się organizacją szczepień masowych. Wczoraj, starosta Krzysztof Lis uczestniczył  w wideokonferencji zwołanej przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, a już dziś (01.04) spotkał się w tej sprawie z wójtami i burmistrzami gmin powiatu szczecineckiego.

W powiecie szczecineckim zlokalizowanych jest 19 punktów szczepień, z czego 13 znajduje się w Szczecinku. Rząd chcąc przyspieszyć proces zaszczepienia Polaków wprowadził zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które polegają m.in. na utworzeniu Punktów Szczepień Masowych (PSM). Ich organizacją mają zająć się samorządy przy zaangażowaniu podmiotu leczniczego. Dlatego też w dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła również prezes szczecineckiego szpitala Anna Złotowska oraz koordynator ds. szczepień Powiatu Szczecineckiego Marek Kotschy.

Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia trwałaby organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczęłyby szczepienia ludności. Wszystkie środki i zasoby powinny być udostępnione przez samorząd. Szacuje się, że w danym punkcie można by wykonać co najmniej 200 szczepień dziennie. Ewentualne koszty powinny być ponoszone we własnym zakresie w porozumieniu z wojewodą, jednak rząd wstępnie przewiduje dla samorządu ryczałt na utworzenie jednego PSM w wysokości 5 tysięcy złotych. Z kolei ryczałt NFZ za podanie 1 dawki szczepionki wynosi 61 zł. Dodatkowo w każdym punkcie masowych szczepień pracę ułatwiać mogą osoby odpowiedzialne za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Samorządy i podmioty lecznicze będą mogły w tym celu korzystać np. ze straży pożarnej, straży miejskiej, WOT czy innych służb. Wójtowie i burmistrzowie zadeklarowali, że w kosztach utworzenia PSM będą również partycypować zarządzane przez nich gminy.  

Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że najlepszym miejscem pod względem logistycznym do zorganizowania Punktu Szczepień Masowych w powiecie szczecineckim są obiekty dawnej szkoły budowlanej, w których obecnie swoją siedzibę ma również Zakład Obsługi Nieruchomości Powiatu Szczecineckiego. Zaraz po spotkaniu odbyła się wizytacja wspomnianej lokalizacji w której wzięli także udział przedstawiciele szczecineckiego sanepidu.

info: Piotr Rozmus 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: