Sytuacja szpitali w województwie

  • Jakub Diakun
  • 2021-03-28 09:42:07
Sytuacja szpitali w województwie
  • Foto: E-kg Magazyn Kołobrzeski

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w województwie zachodniopomorskim była tematem wczorajszej (27.03) konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Boguckiego, wicewojewody Marka Subocza, wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia posła Czesława Hoca i posła Leszka Dobrzyńskiego.

Wojewoda Zbigniew Bogucki przedstawił dzisiejsze statystyki: w województwie zachodniopomorskim mamy aktualnie 1459 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Hospitalizowanych jest 1083 pacjentów z koronawirusem - wolnych pozostaje 376 łóżek covidowych. Ze 141 respiratorów zajęte są 92, wolnych pozostaje 49. – z uwagi na dynamikę epidemii może się zdarzyć, że w jednym szpitalu w danym momencie nie będzie wolnego łóżka, ale to miejsce znajdzie się w szpitalu obok, ponieważ mamy ponad 20-procentowy zapas – dodał wojewoda.

W Szpitalu Tymczasowym w Szczecinie od 23 grudnia ubiegłego roku udało się pomóc około 350 pacjentom. - Środki zainwestowane w utworzenie miejsc covidowych w Szpitalu Klinicznym na Pomorzanach pozostaną tam w postaci infrastruktury, która będzie służyć pacjentom przez następne lata – podkreślił wojewoda Bogucki.

Równolegle odbywa się leczenie pacjentów wymagających opieki szpitalnej w związku z innymi schorzeniami: działa Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, w którym cały czas są przyjmowani pacjenci, działa szpital przy Unii Lubelskiej – dysponuje ponad 700 miejscami, pacjentów przyjmuje 109 Szpital Wojskowy z ponad 120 miejscami. W szpitalu w Zdrojach pacjenci covidowi są w niewielkich ilościach. - Dziś leczenie w szpitalach w pozostałych zakresach się odbywa. To, jak będzie ograniczone w następnych dniach zależy od rozwoju pandemii i konieczności uruchamiania kolejnych łóżek covidowych – dodał wojewoda.

Na zakończenie konferencji wojewoda Zbigniew Bogucki zwrócił się do przedstawicieli opozycji, krytykujących podjęte przez rząd działania: - mam do Państwa przesłanie: mniej polityki, mniej demagogii, mniej hipokryzji, a więcej odpowiedzialności – odpowiedzialności za naszych mieszkańców, bo ona również spoczywa w Waszych rękach.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: