W Szczecinku powstanie kolejny mural

  • Adrian Wolanin
  • 2021-03-24 16:45:05
W Szczecinku powstanie kolejny mural
  • Foto: TV Gawex

Decyzją marszałka województwa, w Szczecinku powstanie kolejny mural! Przetarg na jego wykonanie został właśnie opublikowany na stronach Urzędu Marszałkowskiego.

Obok tego naszego szczecineckiego dzieła, drugi mural powstanie w Szczecinie. Zarówno szczecineckie malowidło, jak i to planowane w stolicy województwa mają zostać wykonane antysmogową farbą fotokatalityczną, która swoje właściwości zawdzięcza dwutlenkowi tytanu zawartemu w jej składzie.

Rok 2021 r. decyzją Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego został uznany rokiem ekologicznym – komentuje Jakub Hardie-Douglas, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Ma to wymiar nie tylko symboliczny ale też bardziej wymierny, bowiem Urząd Marszałkowski zaplanował w swoim budżecie środki na realizację różnych wydarzeń o charakterze ekologicznym. Jednym z nich będzie właśnie realizacja ściennych malowideł.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mural będzie można podziwiać jeszcze w lipcu, choć i wcześniejszy termin nie jest wykluczony. Wszystko uzależnione będzie od warunków pogodowych.

Bardzo się zatem cieszę, iż Urząd Marszałkowski zdecydował się na realizację tego przedsięwzięcia akurat w Szczecinku. Nasze miasto jest już mocno utożsamiane z inwestowaniem w kulturę, a murale stały się od kilku lat jej ważną częścią. Ten streetart jaki propagujemy w Szczecinku staje się powoli naszym znakiem rozpoznawczym. Mamy już murale autorstwa uznanych „polskich firm” z głównego nurtu malarstwa współczesnego – Tomka Sętowskiego czy Darka Milińskiego. Chcemy kontynuować ten kierunek realizując kolejne wysokogatunkowe projekty. Nie ukrywam zatem, że bardzo liczę na to, że i tym razem mural zostanie zaprojektowany przez któregoś z uznanych artystów, który w swojej koncepcji uwzględni nie tylko element związany z ekologią, ale będzie potrafił umiejętnie wpisać się w charakter naszego miasta. Przy tego typu realizacjach, pewien kontekst miejsca jest niezwykle istotny. Ważne, żeby mieszkańcy utożsamiali się z tym muralem – dodaje radny wojewódzki.

Ścienne dzieło powstanie na jednym z bloków administrowanych przez Szczecinecką Spółdzielnię Mieszkaniową, która już wydała stosowne zgody. Chodzi konkretnie o budynek mieszczący się na ul. Rzecznej 7.

Podziękowania dla Prezes Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pani Barbary Kucab, która chętnie podchwyciła temat i włączyła się w naszą inicjatywę oddając do dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego ścianę jednego z bloków. To kapitalne miejsce w centrum miasta, vis à vis Ratusza, które idealnie wyeksponuje nowy mural – kończy Jakub Hardie-Douglas.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: