Dentysta w każdej szkole. Nie w Szczecinku

  • Jakub Diakun
  • 2021-03-10 15:08:36
Dentysta w każdej szkole. Nie w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Bóle zębów to częsty problem szczególnie wśród naszych dzieci. Niestety narasta on, wraz z zamiłowaniem do słodyczy. Najczęściej najmłodsi muszą borykać się z próchnicą, która często wynika z nienależytej dbałości o uzębienie. Od ponad roku szkoły mają obowiązek zapewnić dzieciom opiekę stomatologiczną.- Brzmi pięknie, ale na razie to nie funkcjonuje – powiedział Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinku.

Od września 2019 roku zgodnie z zapisami ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, organy prowadzące szkół mają obowiązek zapewnić dzieciom opiekę stomatologiczną. Ustawodawca przewidział trzy możliwości. Po pierwsze szkoły mogą wygospodarować miejsce, w którym organ prowadzący ma urządzić gabinet stomatologiczny. Jest to jednak kosztowne działanie, bowiem jeden gabinet to koszt minimum stu tys. złotych. Istnieje również możliwość podpisania umowy przez organ prowadzący z gabinetem, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ostatnią opcją jest skorzystanie z tzw. dentobusu.


-Skierowaliśmy zapytania do wszystkich gabinetów dentystycznych na terenie naszego powiatu. Niestety, żaden ze stomatologów nie był zainteresowany współpracą – powiedział nam Piotr Rozmus Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Warto więc się zastanowić gdzie tkwi problem. Często mówi się, że NFZ źle wycenia procedury medyczne, w związku tym są one nieopłacalne. - Procedury na dzieci są lepiej wyceniane. To nie jest prawda, że to by się gabinetom nie opłacało, bo problem jest w czym innym: młody pacjent jest trudnym pacjentem, trzeba mu poświęcić dużo więcej cierpliwości. Nie wszyscy lekarze są do tego przygotowani – powiedział nam Stomatolog i Poseł Radosław Lubczyk.  

 

Więcej informacji znajdą Państwo dziś (10.03) w serwisie informacyjnym Echa Dnia.

Komentarze (2)

stoma 2021-03-11 09:08

Powrót higienistek stomatologicznych do szkół rozwiązałby w zupełności sprawę.

Omg 2021-03-11 12:23

Ale jak ten młody, trudny pacjent przyjdzie na wizytę prywatną to i się cierpliwość znajdzie. Panie L, wszyscy wiemy że chodzi o kasę wiec po co te wymyślanki.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: