W powiecie przybyło prawie 5 tys. samochodów

 • Adrian Wolanin
 • 2021-03-10 11:56:32
W powiecie przybyło prawie 5 tys. samochodów
 • Foto: TV Gawex

Każdy kto chociaż od święta porusza się po Szczecinku samochodem z łatwością dostrzeże, że na ulicach naszego miasta z każdym miesiącem jest coraz więcej aut. Trudno jest się temu dziwić, zważywszy na fakt, że każdego roku w powiecie przybywa ok. 5000 pojazdów. I choć aktualnie tendencja jest delikatnie spadkowa, liczby mogą robić wrażenie, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, iż po okolicy porusza się blisko 60 000 pojazdów z rejestracją o prefiksie ZSZ.

Malejące liczby zanotowano zarówno w segmencie aut osobowych, jak i tych dużo cięższych krążowników szos. Zgodnie ze statystykami przekazanymi przez Starostwo Powiatowe w Szczecinku, w 2020 roku zarejestrowano 4949 samochodów, podczas gdy w 2019 były to 5734 auta. Aut osobowe stanowiły 3622 sztuki (w 2019 było ich 4263), zaś ciężarówek 345 (w 2019 zanotowano 418 nowych rejestracji ciężkich pojazdów).

Mimo coraz większej ilości zalet, wciąż nikłym zainteresowaniem cieszą się samochody elektryczne. Nadawane im sukcesywnie przywileje, takie jak możliwość korzystania z buspasów czy też zwolnienie z opłat parkingowych, a więc de facto argumentów przynajmniej w Szczecinku nietrafionych, to wciąż zbyt słaba zachęta do porzucenia spalinówki na rzecz elektryka. Sytuacji nie poprawia z pewnością brak ogólnodostępnych szybkich ładowarek oraz bardzo wysokie ceny samych aut elektrycznych.

W powiecie szczecineckim tego typu pojazdu są wręcz niszowe, gdyż jest ich zaledwie kilka. W 2020 roku zarejestrowano tylko 2 tego typu pojazdy, podczas gdy rok wcześniej 3. Statystyki elektryków poprawiają jedynie miejskie autobusy, których lokalny przewoźnik ma w swojej flocie aż 10 i jak zapowiada, będzie czynił starania o następne, choć póki co brak w tej kwestii bardziej sprecyzowanych planów.

Na zakończenie naszego podsumowania poznajmy jeszcze samochodowe preferencje mieszkańców powiatu szczecineckiego. Jeśli idzie o najchętniej wybierane marki, to niespodzianek raczej nie ma. W garażach i na parkingach zdecydowanie królują auta produkcji niemieckiej.

Najczęściej rejestrowane marki samochodów w powiecie szczecineckim:

 1. Volkswagen
 2. Audi
 3. BMW
 4. Dacia
 5. Skoda
 6. Renault
 7. Hyundai
 8. Honda
 9. Toyota
 10. Kia

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: