Młoda Lewica chce aborcji do 12. tygodnia ciąży. Podpisy pod projektem ustawy zbierano przed ratuszem

  • Jakub Diakun
  • 2021-03-09 12:53:40
Młoda Lewica chce aborcji do 12. tygodnia ciąży. Podpisy pod projektem ustawy zbierano przed ratuszem
  • Foto: TV Gawex

3 lutego rozpoczęła się ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy legalizującej aborcje do 12 tygodnia życia. Wczoraj działacze młodej lewicy wyszli na ulice Szczecinka, aby zbierać podpisy poparcia.

3 lutego komitet Legalna Aborcja zainicjował ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy legalizującej aborcję. Według tych propozycji usunięcie płodu byłoby możliwe do 12 tygodnia ciąży i refundowane z budżetu państwa. Wciąż miałoby być możliwe korzystanie przez lekarza z klauzuli sumienia, jednak kierownik placówki medycznej musiałby wskazać innego, który podejmie się wykonania zabiegu. Wczoraj (09.03) w Szczecinku zbierano podpisy pod tymi propozycjami. W tym samym czasie w wielu większych i mniejszych miastach organizowane były masowe protesty.

Młodzi działacze środowiska lewicowego zbierali podpisy w okolicy szczecineckiego ratusza. Aktywiści musieli liczyć się z różnymi reakcjami mieszkańców. Oprócz tych oczekiwanych, w postaci złożenia podpisu, bywały również te nieco mniej. Niektórzy nie kryły swojego oburzenia inicjatywą zmiany prawa. Swoje wzburzenie prezentowali, stosując różnego rodzaju inwektywy. Nie zniechęciło to jednak młodzieży.

Termin zbierania podpisów nie był przypadkowy. Trzy młode kobiety, wspierane przez jednego mężczyznę każdy podpis uznały, za wspinały prezent z okazji dnia kobiet.

Obecnie – zgodnie z ustawą z dnia 7 stycznia 1993 o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w brzmieniu ukształtowanym m.in. przez dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego: wyrok z dnia 28 maja 1997 oraz wyrok z dnia 22 października 2020 – aborcja jest dopuszczalna jedynie w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu) oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, tutaj aborcja możliwa jest do 12 tygodnia od początku ciąży. Warto nadmienić, że Polska Konstytucja w art. 38. zapewnia wszystkim obywatelom ochronę życia. Zapis ten stanowi często argument przeciwników aborcji. Na jego podstawie prawnicy wysuwają tezy, że aborcja na życzenie byłaby niezgodna z polską konstytucją.

Więcej dziś (09.03) w TV Gawex 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: