Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet!

  • Adrian Wolanin
  • 2021-03-08 06:43:22
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet!
  • Foto: TV Gawex

Kolejki przed kwiaciarniami które będziemy dziś obserwować, ale też mijani na ulicy mężczyźni niosący słodkości i pięknie opakowane upominki oraz chłopcy maszerujący z kolorowymi laurkami i pięknymi kartkami z życzeniami to niechybnie znak, że w kalendarzu nastał Dzień Kobiet.

Mimo, że święto płci pięknej obchodzone jest już ponad sto lat swój rodowód ma jeszcze w czasach starożytnego Rzymu, gdzie na początku marca odbywały się Matronalia – uroczystości związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Właśnie wtedy żony obdarowywano prezentami, mężowie też przez cały dzień starali się jak najbardziej przypodobać swoim ślubnym.

Nowożytne dzieje Dnia Kobiet datujemy na 1910 rok i jest on nieodłącznie związany z nasileniem walk o prawa kobiet. Wśród postulatów wówczas zgłaszanych najczęściej powtarzano wołania o swobodnie dostępne prawa publiczne oraz zawodowe.

Pierwszymi krajami, które do kalendarza wpisały święto pań były Austria, Dania, Niemcy, Rosja oraz Szwajcaria. W Polsce Dzień Kobiet na dobre zadomowił się w okresie PRL, gdzie do obowiązkowego prezentu w postaci słodyczy, w latach 70-tych dołączyły również kwiaty. Najpierw były to goździki, później prym wieść zaczęły tulipany. W zakładach pracy święto to obchodzono obowiązkowo, co było pretekstem do obdarowania płci pięknej w dobra, wówczas deficytowe a dziś powszechnie dostępne, takie jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło czy też kawa. Na szczęście, z tej tradycji pozostały tylko słodkie upominki oraz tulipany, uzupełniane o inne gatunki kwiatów.

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet składa męska część Gawex Media!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: