Był las i nie ma lasu. Nielegalna wycinka drzew?

  • Jakub Diakun
  • 2021-02-28 09:43:58
Był las i nie ma lasu. Nielegalna wycinka drzew?
  • Foto: TV Gawex ARCHIWUM

30 ha lasu zniknęło w zaledwie kilka dni. Zdaniem Wójta Gminy Szczecinek nie doszło do złamania przepisów. Leśnicy i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska mają w tej sprawie inne zdanie. -Kara będzie naliczona w zależności od liczby wyciętych drzew. -  powiedział na antenie lokalnego radia Marcin Siedlecki, zastępca dyrektora RDOŚ-u

Zaledwie kilka dni wystarczyło, aby 30 ha las w okolicy wsi Radacz zamienił się w praktycznie pusty plac. Wszystko przez wycinkę drzew, która według relacji świadków prowadzona była non stop. Zdaniem Wójta Gminy Szczecinek nie doszło do złamania przepisów.  -Zadrzewienia na gruntach rolnych podlegają pod ustawę o ochronie przyrody. Jest w niej zapis dotyczący zwolnienia z obowiązku z uzyskania pozwolenia na usuwanie drzew z gruntów, które przywracane są do kultury rolnej, a tak musi być realizowana przez minimum pięć lat. Na tę chwilę, wszystko odbywa się zgodnie z tą ustawą – powiedział lokalnym mediom wójt Ryszard Jasionas.

Jednak zarówno leśnicy, jak i RDOŚ są innego zdania. Ich zdaniem teren ten nie jest gruntem rolnym. W ewidencji ma on być oznaczony jako Lzr – czyli grunty zalesione i zakrzewione. Grunty te z założenia nie są przeznaczone pod uprawę.

Choć działka jest prywatna, to sąsiaduje z terenami podległymi pod Nadleśnictwo Szczecinek, dlatego leśnicy nie pozostawiają tej sprawy bez echa. -Wystąpiliśmy do organów administracyjnych o wyjaśnienia w zakresie ewentualnych zobowiązań wynikających z ustawy o ochronie przyrody i komunikowania planowanych prac.- powiedziała przedstawicielka Nadleśnictwa Szczecinek Katarzyna Klimek.

Sprawa została już zgłoszona na Policję oraz do Urzędu Gminy Szczecinek. Zdaniem leśników, wycinka była prowadzona niezgodnie ze sztuką leśną.  Na terenach Lasów Państwowych zręby prowadzone są na maksymalnej powierzchni 5 ha. W miejscach tych pozostawia się minimów 5% tzw. kępy starodrzewia. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: