
Nawet 50 tysięcy złotych za wykonanie termomodernizacji budynku jednorodzinnego wraz z likwidacją starego pieca i podłączenie do sieci ciepłowniczej czy zainstalowanie kotła gazowego mogą otrzymać mieszkańcy Szczecinka! O 25 tysięcy złotych wnioskować mogą osoby, które wykonają częściową termomodernizację budynku oraz zdecydują się na zmianę systemu ogrzewania. Zgłoszenia o przyznanie grantu można składać już od 1 marca. To drugi nabór w konkursie.
Dopłaty są możliwe, bo Miasto Szczecinek otrzymało dofinansowanie projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II – Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.15 – Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – Zachodniopomorski Program Antysmogowy: „Przedsięwzięcia inwestycyjne z zakresu modernizacji energetycznej budynków jednorodzinnych wraz z wymianą źródła ciepła na mniej emisyjną w mieście Szczecinek”.
W ramach programu mieszkańcy Miasta Szczecinek – tylko osoby fizyczne ubiegające się o przyznanie grantu, które nie korzystały z dotacji udzielanych w ramach Programu Czyste Powietrze, mające tytuł prawny do nieruchomości, w której miałaby się odbyć modernizacja energetyczna, mogą otrzymać grant odpowiednio:
Zakres częściowej termomodernizacji obejmuje: izolację cieplną ścian (w tym m.in. stolarki okiennej i drzwiowej) i modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Zakres pełnej termomodernizacji obejmuje: izolację cieplną ścian (w tym m.in. stolarki okiennej i drzwiowej), stropodachu i podłogi (w tym m.in. dachu) oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania.
O tym, czy w danym budynku jednorodzinnym należy wykonać częściową czy pełną termomodernizację zadecyduje przeprowadzony audyt energetyczny. Wykonanie częściowej lub pełnej termomodernizacji oznacza wykonanie wszystkich zaleceń określonych w audycie energetycznym prowadzące do osiągnięcia efektywności energetycznej EPH+W maksymalnie 150 kWh/m2 na rok.
Projekty z zakresu modernizacji energetycznej zwiększające efektywność energetyczną poniżej 25% nie będą kwalifikowały się do dofinansowania. Każdy budynek mieszkalny musi spełniać warunek minimalnej efektywności energetycznej (25%), ponadto wymianę źródła ciepła kwalifikuje się do wsparcia pod warunkiem zapewnienia znacznej redukcji CO2 w odniesieniu do istniejących instalacji, tj. o co najmniej 30% w przypadku zmiany spalanego paliwa.
Jak otrzymać dofinansowanie? Co należy zrobić krok po kroku?
Przed złożeniem zgłoszenia należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem konkursu i załączonymi do niego dokumentami, z których wynika m.in., że:
UWAGA! Dofinansowanie będzie wypłacone po zakończeniu i rozliczeniu zgłaszanego zadania. Zadanie, na które udzielone zostało wsparcie, musi być utrzymywane przez co najmniej 6 lat od dnia od daty płatności końcowej przez Województwo Zachodniopomorskie na konto Miasta.
Wnioski o przyznanie grantu należy złożyć w Biurze Obsługi Interesanta UM (parter budynku A) w terminie: od dnia 1 marca 2021 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. Decyduje kolejność kompletnych, poprawnie wypełnionych zgłoszeń!
Informacje uzupełniające na temat dofinansowania, po zapoznaniu się z regulaminem konkursu, można uzyskać w Urzędzie Miasta w Szczecinku pod numerami telefonów: 94 37 141 52 lub 94 37 141 48.
Więcej informacji na ten temat w dzisiejszych wydaniach serwisu informacyjnego Echa Dnia i Szczecineckiego Programu Samorządowego oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Szczecinek.
Info: Mateusz Ludewicz