Święto zakochanych na przestrzeni lat. Czyli jak ewoluowały obchody 14 lutego

  • Jakub Diakun
  • 2021-02-14 07:29:22
Święto zakochanych na przestrzeni lat. Czyli jak ewoluowały obchody 14 lutego
  • Foto: pixabay

Walentynki – międzynarodowy dzień miłości czy przybyłe z zachodu święto o charakterze komercyjnym? Od momentu zagoszczenia u progu lat 90-tych Dnia Zakochanych w naszym kalendarzu toczone są na ten temat niezliczone, gorące dyskusje. W toku tych rozmów zapomnianym wydaje się jednak fakt, iż celebrowanie dnia św. Walentego ma za sobą długą historię.

Zwyczaj obchodzenia walentynek w zachodniej i południowej Europie sięga średniowiecza, choć korzeni święta zakochanych możemy upatrywać również w czasach wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, czego pozostałością jest szeroko wykorzystywana w produkcji miłosnych gadżetów postać Kupidyna.

Swojego patrona w osobie św. Walentego zakochani uzyskali dopiero w V wieku, kiedy to dzień 14 lutego ustanowiono wspomnieniem liturgicznym żyjącego ponad dwieście lat wcześniej lekarza, będącego również duchownym. Należy dodać, że duchownym wielkiej odwagi otwarcie sprzeciwiającemu się  cesarzowi Klaudiuszowi II Gockiemu, który zakazał zawierania ślubów mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat. Rzymski władca argumentował to twierdzeniem, że najlepszymi legionistami są kawalerowie. Za udzielanie sakramentów św. Walenty został wtrącony do więzienia gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Wedle legend, w wyniku uczucia ukochana odzyskała wzrok a gdy ta wiadomość dotarła na cesarski dwór św. Walentego nakazano ściąć, co uczyniono 14 lutego 269 r.

Relikwie patrona zakochanych znajdują się w jego rodzinnej, włoskiej miejscowości Terni, gdzie ku jego czci zbudowano bazylikę, do bram której co roku 14 lutego przybywają pary zakochanych z całego świata. Relikwie św. Walentego obecne są również w Polsce – na największą uwagę zasługuje kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie. W położonej w województwie kujawsko-pomorskim miejscowości od 14 lutego 2002 roku nieprzerwanie odbywa się jedyne w Polsce obchodzone na dużą skalę święto kochających i kochanych – „Walentynki Chełmińskie”.

Jak przystało na wielowiekową tradycję, również walentynki ewoluowały. Dziś już rzadko kto decyduje się na niezwykle osobiste skomponowanie wiersza z wyznaniem dla ukochanej, co było obowiązkowym zwyczajem w przeszłości. Bez względu na formę warto jednak pamiętać w tym szczególnym momencie o tych których kochamy oraz o tych którzy kochają nas. 

A z okazji walentynek życzymy wszystkim naszym czytelnikom i widzom, aby nigdy nie zabrakło wokół Was właśnie osób, które warto kochać oraz tych, które kochają Was. Wszystkiego najlepszego w tym zakochanym dniu życzy redakcja TV Gawex.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: