PO chce likwidacji TVP Info i Abonamentu RTV. Podpisy poparcia można składać w Szczecinku

  • Jakub Diakun
  • 2021-02-09 15:13:26
PO chce likwidacji TVP Info i Abonamentu RTV. Podpisy poparcia można składać w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

W sobotę Platforma Obywatelska zapowiedziała akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu RTV. Dziś Jerzy Hardie-Douglas zachęcił wszystkich do składania podpisów poparcia pod dokumentem w jego biurze poselskim.

Telewizja Polska powstała w 1952 roku i do roku 87 była jedynym nadawcą telewizyjnym w Polsce. Media publiczne, realizują zadania określone w Ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Nadawca publiczny powinien w szczególności rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą, kierować się odpowiedzialnością za słowo i dbać o dobre imię publicznej radiofonii i telewizji, sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz służyć rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego.


Drugim elementem projektu ustawy Platformy Obywatelskiej jest likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednak Platforma Obywatelska nie chce likwidować całkowicie mediów publicznych. Dlatego pozostaje postawić pytanie, z czego miałyby być finansowane inne kanały telewizyjne. - Media publiczne powinny być przede wszystkim finansowane z reklam i datków dobrowolnych – powiedział Poseł Jerzy Hardie-Douglas


Regulamin Sejmu przewiduje, że projekt ustawy może również zgłosić grupa posłów. Musi ich być minimum piętnastu. Biorąc pod uwagę, że obecnie  Platforma Obywatelska ma 110 posłów, złożenie takiego projektu nie byłoby niczym trudnym. Mimo to zdecydowano się na projekt obywatelski. - Jeżeli trafia do sejmu projekt obywatelski, podpisany przez odpowiednią ilość obywateli musi on w ciągu 4 miesięcy być procedowany w sejmie. - wyjaśnił podczas konferencji prasowej Poseł Jerzy Hardie-Douglas jednocześnie dodając – W tej kadencji, która przecież trwa stosunkowo krótko, Koalicja Obywatelska zaproponowała 44 projekty ustaw. Ani jeden projekt nie trafił pod obrady sejmu  - powiedział poseł. 

Aby projekt trafił pod obrady sejmu, musi zostać poparty przez minimum sto tysięcy osób. Poparcie wyraża się poprzez podpisane listy poparcia. Można tego dokonać w Szczecinku w biurze poselskim posła  Jerzego Hardie-Douglasa. Mieści się ono przy ul. Wyścigowej 7. Czynne jest we wtorki i czwartki od godz. 10 do godz. 16.

Więcej dziś (09.02) w TV Gawex 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: