Zachodniopomorskie: 15,5 tys. osób korzysta z Małego ZUS plus

  • Jakub Diakun
  • 2021-02-08 15:41:28
Zachodniopomorskie: 15,5 tys. osób korzysta z Małego ZUS plus
  • Foto: TV Gawex

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2021 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin mija już 10 i 15 lutego.

Z Małego ZUS plus korzysta w naszym województwie ponad 15,5 tys. osób. Na terenie szczecińskiego ZUS to przeszło 11 tys. przedsiębiorców, natomiast w Koszalinie niemal 4,5 tysiąca. W całym kraju zgłoszonych jest ponad 341 tys. osób.

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Osoby, które spełniają warunki i w 2021 r. pierwszy raz chciały skorzystać z ulgi, mogły zgłaszać się od 1 stycznia do maksymalnie 1 lutego tego roku.

Z małego ZUS plus skorzysta przedsiębiorca, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Dodatkowym warunkiem, który uprawnia do ulgi, jest prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Mały ZUS plus przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek społecznych. Składka zdrowotna jest opłacana w pełnej wysokości.

Co ważne każdy, kto korzysta z tej ulgi w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe. Są to: ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub za pierwszy miesiąc, w którym wznowiono/rozpoczęto na nowo działalność prowadzoną w 2020 roku (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca). W tych formularzach płatnik wpisuje informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.


info: Karol Jagielski regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: