Nie wchodźcie na zamarznięte akweny!

  • Adrian Wolanin
  • 2021-02-02 14:34:58
Nie wchodźcie na zamarznięte akweny!
  • Foto: TV Gawex

Niezwykle mroźne dni i noce sprawiły, że akweny wodne pozamarzały. To z kolei zachęca do wchodzenia na nie, szczególnie młodzież oraz wędkarzy. Po raz kolejny jednak apelujemy aby nie dać się zwieść pozorom – ostatnie spadki temperatur nie sprawiły, że jeziora i stawy zostały skute lodem na tyle, aby wstęp na nie był bezpieczny.

Niskie temperatury bardzo szybko zamieniły okoliczne akweny w lodowiska. Mimo siarczystych mrozów strażacy bardzo mocno jednak apelują o zachowanie rozwagi i kategoryczne unikanie wchodzenia na lód. Istnieje kilka żelaznych zasad właściwego zachowania na zamarzniętym akwenie. Przede wszystkim na lód nie udawajmy się w pojedynkę, a gdyż już udamy się zbiorowo to zachowujmy znaczny dystans. W razie wystąpienia nieszczęścia od razu zadamawiajmy Straż Pożarną oraz pogotowie ratunkowe. Pod żadnym pozorem nie podawajmy ręki osobie która wpadła do wody aby uniknąć wciągnięcia. Do pomocy użyjmy chociażby odzieży, np. kurtki, albo przedmiotów leżących w okolicy. W przypadku nagłego załamania się lodu pod stopami bardzo ważne jest również właściwe zachowanie po wydostaniu się z wody. Podstawa to przeczołganie się na odpowiednią odległość. Natychmiastowe powstanie może sprawić ponowne wpadnięcie do akwenu.

Warto również dodać, iż ze zlodowacenia jezior i stawów cieszą się nie tylko najmłodsi oraz młodzież. Na ekstremalne warunki zimowe z utęsknieniem od kilku już lat czekali również wędkarze. Oni także szczególnie powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawa to oczywiście grupowe wyjścia oraz używanie różnych akcesoriów, m.in. linek.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: