Jest szansa dla szkoły w Gwdzie?

  • Adrian Wolanin
  • 2021-01-29 17:52:38
Jest szansa dla szkoły w Gwdzie?
  • Foto: TV Gawex

Wracamy do tematu zamknięcia Szkoły Podstawowej w Gwdzie Wielkiej. Na wczorajszym posiedzeniu Rady Gminy jej członkowie przegłosowali likwidację placówki, choć jak podkreślił wójt Ryszard Jasionas, jej całkowite zniknięcie to ostateczny z trzech możliwych wariantów.

Pierwszym możliwym do realizacji kołem ratunkowym dla szkoły jest jej przekształcenie w jednostkę niepubliczną. Jak jednak jednocześnie dodał włodarz gminy, na taki wariant prawdopodobnie żaden z rodziców się nie zgodzi. Najrozsądniejszym wydaje się więc opcja druga, o którym również mówiono w trakcie obrad. W ramach jej założeń, szkoła pozostałaby placówką publiczną jednostkę, ale utrzymywana byłaby z 2 źródeł: z budżetu państwa oraz ze środków gminy.

Decyzję co do dalszego toku postępowania wobec szkoły radni podejmą podczas sesji, która będzie miała miejsce w marcu. Ostatnie zdanie należeć będzie jednak i tak do kuratorium oświaty, które będzie opiniowało uchwałę Rady Gminy.

Warto dodać, że mimo podejmowanych przez urząd prób ratowania sytuacji, rodzice nadal wyrażają sprzeciw wobec działań gminy. Na ręce wójta złożyli oni m.in. petycję, o której wspominaliśmy we wtorek.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Komentarze (1)

Były uczeń/uczennica 2021-01-29 18:59

Osobiście po 10 latach nauki w tej szkole stwierdzam, że już dawno powinna być ona zamknięta. Dodatkowo sytuacja w szkole odnośnie ilości dzieci być może zmieniła by się po całkowitej zmianie kadry pedagogicznej. Jak dla mnie nie do pomyślenia jest fakt, że nauczyciele traktują dziecko oraz weryfikują jego wiedzę na podstawie przeszłości rodzinnej bądź ,,po nazwisku,,. Nie ważne jak dziecko się stara w kwestii nauki i tak oceniane jest po tym czy mama codziennie przynosi ciasto do gabinetu, albo twój tato jak był mały to uczył się tak czy tak i Ty pewnie jesteś taki/taka sama. Kadra jest zbyt mocno zakorzeniona w szkole, a dzieci które uczyły się w czasach dobrobytu szkoły w tym momencie w większości mają już swoje rodziny i dzieci jednakże pod względem swoich wspomnień i doświadczeń omijają tą szkołę szerokim łukiem i wolą dowieść dziecko do Szczecinka niż dać na tak zwane,, zmarnowanie,, oraz upokorzenia do lokalnej szkoły. Na temat szkoły i zachowań nauczycieli mógłbym/mogłabym napisać rozprawkę, lecz to nie miejsce na tak obszerne wywody. Ogólnie reasumując sam/sama mam żal do nauczycieli za lata nauki i podejścia do mojej osoby. Dopiero szkoła średnia i studia pokazały mi po licznych osobistych osiągnięciach jak bardzo szkoła we Gwdzie dyskryminuje i selekcjonuje dzieci od najlepszych do najgorszych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: