Sejmik wspiera kobiety

  • Adrian Wolanin
  • 2021-01-29 08:27:53
Sejmik wspiera kobiety
  • Foto: Biuro Prasowe WZP

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął stanowisko wspierające kobiety na Pomorzu Zachodnim. To reakcja na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uniemożliwia przerwanie ciąży w sytuacji, gdy wykryte są nieodwracalne wady płodu. Na wniosek radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej wniesiono pod obrady uchwałę, która – obok aktu solidarności z kobietami manifestującymi w obronie swoich praw – przewiduje uruchomienie 100 tysięcy złotych na wsparcie organizacji pozarządowych, które organizują pomoc prawną i psychologiczną dla kobiet.

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zabierającego kobietom prawo do decydowania o własnym losie w dramatycznych życiowych sytuacjach, solidaryzuje się z kobietami na Pomorzu Zachodnim, które manifestują w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Wiele kobiet może dotknąć dramat spotęgowany odmową pomocy medycznej, do której w ich przekonaniu mają prawo. W tej strasznej sytuacji muszą mieć dostęp do pomocy prawnej, psychologicznej i każdej innej niezbędnej do przetrwania tak ekstremalnych przeżyć – uważa radny województwa, Wojciech Dorżynkiewicz.

Już dzisiaj widzimy, że wiele kobiet spotyka się z represjami i problemami natury prawnej tylko z powodu uczestniczenia w manifestacjach, które przetoczyły się przez całą Polskę po ogłoszeniu wyroku. Wyroku, który zburzył delikatny konsensus społeczny w tak osobistych i traumatycznych decyzjach dotykających kobiety i ich bliskich – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Teraz, po publikacji wyroku, skala problemów, z którymi będą się musiały mierzyć kobiety, będzie o wiele większa. Dlatego chcemy skierować konkretne środki na pracę organizacji pozarządowych, które niosą pomoc w takich przypadkach. Pieniądze zostaną rozdysponowane w drodze konkursu.

Za przyjęciem stanowiska głosowało 17 radnych, 8 radnych nie oddało głosu, a 5 było nieobecnych.

Info: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Komentarze (2)

Dąb 2021-01-29 10:00

Głupota nie omija i sejmików!!

Ona 2021-01-29 12:00

Nie wszystkie kobiety wspierają protest, są też takie za życiem...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: