Gwda jednak bez szkoły?

  • Jakub Diakun
  • 2021-01-27 13:49:08
Gwda jednak bez szkoły?
  • Foto: TV Gawex

Szkoła Podstawowa we Gwdzie Wielkiej może zostać zamknięta. Wójt Gminy Szczecinek złożył projekt uchwały do Rady Gminy, nad którym jutro pochylą się radni. Warto przypomnieć, że jest tu już druga próba likwidacji szkoły w przeciągu roku.

Ponownie wracamy do sprawy likwidacji Szkoły Podstawowej we Gwdzie Wielkiej. Od pierwszych prób podjęcia w tej sprawie uchwały intencyjnej przez Rade Gminy Szczecinek minął dokładnie rok. Wtedy Wójt Ryszard Jasionas wycofał się z próby likwidacji szkoły, jednak teraz pomysł ten wrócił i jutro (28.01) ma zostać poddany pod głosowanie.


Przypomnijmy, Szkoła Podstawowa we Gwdzie Wielkiej to pokaźnych rozmiarów budynek oświaty, który generuje duże koszty. Rok temu wójt tłumaczył, że aby szkoła mogła przetrwać, niezbędny jest wzrost ilości uczniów o co najmniej 40 osób. Niestety to się nie stało, do szkoły uczęszcza tylko 55 dzieci - jest to liczba bardzo zbliżona do roku ubiegłego. Choć włodarz gminy wstrzymuje się z komentarzami do momentu podjęcia decyzji przez Rade Gminy, to rodzice dzieci uczęszczających do szkoły nie kryją swojego oburzenia. Szkoła była zawsze, kiedyś faktycznie chodziło dużo dzieci. Ale mimo że teraz chodzi mało dzieci, to o tę szkołę wszyscy walczyli, cała wioska walczyła i budowała. I dzisiaj ją niszczyć, likwidować? Przecież to się w głowie nie mieści - powiedział nam mieszkaniec Gwdy.


Podczas pierwszej próby likwidacji szkoły, Wójt Gminy Szczecinek spotkał się z bardzo dużym oporem ze strony zarówno rodziców jak i Dyrekcji. Tym razem Dyrektor Szkoły we Gwdzie Wielkiej odmówił rozmowy z nami na temat zaistniałej sytuacji. 


Rodzice znaleźli pewną alternatywę, która pozwoli na przetrwanie szkoły, a gminie obniżyć koszty. My chcemy ją przekształcić na szkołę niepubliczną- powiedziała nam Przewodnicząca Rady Rodziców.


Szkoła niepubliczna ma jednak swoje dobre i złe strony. Jedną z obaw, która towarzyszy rodzicom jest kwestia chęci pracy nauczycieli w tego typu placówce. Warto wspomnieć, że w szkole niepublicznej nie obowiązuje większość zapisów Karty Nauczyciela, co może okazać się niekorzystne dla pedagogów. - Rozmawialiśmy z nauczycielami. Nauczyciele też są za tym, żeby szkoła była przekształcona na niepubliczną - dodała nasza rozmówczyni.

 

Jutro (28.01) decyzję w sprawie przyszłości szkoły podejmą Radni Rady Gminy Szczecinek. O dalszych losach placówki będziemy Państwa informować. 

 

Więcej informacji znajdą Państwo dziś (27.01) w TV Gawex

Komentarze (1)

Były uczeń/ uczennica 2021-01-29 16:01

Osobiście po 10 latach nauki w tej szkole stwierdzam, że już dawno powinna być ona zamknięta. Dodatkowo sytuacja w szkole odnośnie ilości dzieci być może zmieniła by się po całkowitej zmianie kadry pedagogicznej. Jak dla mnie nie do pomyślenia jest fakt, że nauczyciele traktują dziecko oraz weryfikują jego wiedzę na podstawie przeszłości rodzinnej bądź ,,po nazwisku,,. Nie ważne jak dziecko się stara w kwestii nauki i tak oceniane jest po tym czy mama codziennie przynosi ciasto do gabinetu, albo twój tato jak był mały to uczył się tak czy tak i Ty pewnie jesteś taki/taka sama. Kadra jest zbyt mocno zakorzeniona w szkole, a dzieci które uczyły się w czasach dobrobytu szkoły w tym momencie w większości mają już swoje rodziny i dzieci jednakże pod względem swoich wspomnień i doświadczeń omijają tą szkołę szerokim łukiem i wolą dowieść dziecko do Szczecinka niż dać na tak zwane,, zmarnowanie,, oraz upokorzenia do lokalnej szkoły. Na temat szkoły i zachowań nauczycieli mógłbym/mogłabym napisać rozprawkę, lecz to nie miejsce na tak obszerne wywody. Ogólnie reasumując sam/sama mam żal do nauczycieli za lata nauki i podejścia do mojej osoby. Dopiero szkoła średnia i studia pokazały mi po licznych osobistych osiągnięciach jak bardzo szkoła we Gwdzie dyskryminuje i selekcjonuje dzieci od najlepszych do najgorszych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: