Szczecinecczanka z Paszportem Polityki!

  • Adrian Wolanin
  • 2021-01-27 12:44:38
Szczecinecczanka z Paszportem Polityki!
  • Foto: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009526119692

Urodzona w Szczecinku Mira Marcinów została laureatką Paszportów Polityki 2020 w kategorii Literatura. Jedna z najbardziej prestiżowych nagród w kraju przypadła absolwentce I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety za powieść pt. Bezmatek, opowiadającą o niezwykle silnej więzi pomiędzy matką i córką.

Mira Marcinów na świat przyszła przed 36 laty w naszym mieście. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia z filozofii oraz z psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu dwóch tytułów magistra, obroniła również doktorat na Wydziale Filozoficznym w Instytucie Psychologii. Aktualnie pracuje w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Mimo młodego wieku, na swoim koncie ma już liczne sukcesy oraz przedsięwzięcia naukowe. Była laureatką Nagrody Premiera za rozprawę doktorską, stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego i Nagrody Jerzego Perzanowskiego, a także Stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców. Szczecinecczankę nominowano również do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Ponadto współorganizowała Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne. Jest też autorką licznych publikacji m.in. na temat dziejów polskiej psychiatrii, melancholii, historii idei, szaleństwa literackiego, tańca, a także psychopatologii zwierząt. Zainicjowała również „Radio Głosy”.

Warto również dodać, że otrzymane wczoraj wyróżnienie nie jest pierwszym spotkaniem pisarki ze znanym tygodnikiem. Wszystko dlatego, że w ubiegłym roku Mira Marcinów była również finalistką Nagrody Naukowej Polityki.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: