Wzrost aktów apostazji. Czy Kościół ma problem?

  • Jakub Diakun
  • 2021-01-21 12:26:22
Wzrost aktów apostazji. Czy Kościół ma problem?
  • Foto: Pixabay

Akty apostazji, a więc formalne wystąpienie ze wspólnoty Kościoła jeszcze do niedawna były praktycznie zapomniane. Ostatnio obserwujemy jednak duży wzrost tzw. Apostatów. - Teraz ten temat apostazji stał się taki, powiedzmy modny – powiedział ks. Wojciech Parfianowicz Rzecznik Prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie.

W roku 2010 złożono w Polsce 459 aktów apostazji. Z kolei w latach w latach 2006-2009 było ich łącznie 1057. Obecnie nie wiadomo jak duży będzie wzrost aktów apostazji w Kościele Katolickim. Instytucje kościele zadeklarowały dokładnie to zbadać. - W liczbach bezwzględnych są to nadal niewielkie, nadal cyfry – powiedział ks. Wojciech Parfianowicz Rzecznik Prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie.


Choć liczby są niewielkie, to każdy taki przypadek jest ciosem dla Kościoła. Jednak równie dużym problemem jest duża większa grupa osób, które aktu apostazji nie dokonują, a z Kościołem nie mają nic wspólnego. - Czyli nie korzystają z sakramentów, właściwie jakoś ten aspekt wiary został przez nich zepchnięty jakoś na margines ich życia. I to myślę, jest dla Kościoła naprawdę poważny problem. - dodaje Rzecznik Prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie.


Co oczywiste, na każdego apostatę zostaje nałożona ekskomunika. Apostata nie może liczyć na żadne kościele przywileje, czy życie sakramentalne. Wystąpienie z Kościoła nie oznacza jednak, niemożności powrotu. -Taki powrót odbywa się w taki sposób, że taki człowiek przychodzi do tej parafii, w której tego aktu dokonał i składa taką deklarację chęci powrotu. Po rozmowie ksiądz proboszcz przesyła taką informację do kurii i biskup podejmuje taką decyzję o przyjęciu z powrotem tego człowieka na łono Kościoła. I (wtedy przyp.red) biskup taką ekskomunikę z tego człowieka zdejmuje – dodał Rzecznik Prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie.

 

19 lutego 2016 uzyskał moc Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła, który zmienił obowiązująca dotąd procedurę na łatwiejszą. Złagodzono procedury poprzez zniesienie obowiązku stawienia się w obecności 2 świadków i dwukrotnej wizyty u proboszcza. Nieuznane będzie oświadczenie woli przesłane drogą elektroniczną, pocztową lub złożoną przed urzędnikiem cywilnym.


Więcej informacji znajdą Państwo w programie Gość Dnia, który mogą Państwo znaleźć pod tym linkiem.

Przeczytaj podobne wpisy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: