Pamiętacie, że dziś Dzień Babci?

  • Jakub Diakun
  • 2021-01-21 09:30:36
Pamiętacie, że dziś Dzień Babci?
  • Foto: Pixabay

Dzisiejsze Święto to szczególny czas dla każdej Babci. Nierzadko jest to okazja żeby po długim czasie spotkać się z wnukami i wnuczkami. Prawie wszyscy obchodzimy ten wyjątkowy dzień, ale czy w równie dużym gronie znamy jego historię?

Na początek powędrujmy do 1964 roku, aby lepiej poznać historię tego pięknego święta. Wszystko zaczęło się gdy dziennik „Kobieta i życie” wpadł na pomysł utworzenia dzisiejszej uroczystości. Niestety powstanie Dnia Babci, przez rok nie spotykało się ze zbyt dużą aprobatą. Dopiero 365 dni później redakcja „Ekspresu Poznańskiego”, właśnie 21 stycznia, postanowiła wręczyć tort i kwiaty Mieczysławie Ćwiklińskiej, znanej sławie polskiego kina i teatru. Wspominana kobieta miała wtedy już 85 lat, a dzięki opisywanej akcji stała się pierwszą bohaterką Dnia Babci. Po upływie kolejnego roku redakcja „Expresu Wieczornego” o swoim pomyśle nie dała zapomnieć jeszcze szerszej publiczności, dzięki czemu Dzień Babci na trwałe został wpisany do naszego kalendarza.

 

Skoro wiemy już skąd wywodzi się święto mam naszych rodziców, zastanówmy się jak je właściwie obchodzić. Każdy z nas ma babcie, czy to tu na ziemi, czy tylko w retrospekcjach. Wszyscy wiemy, że musimy pamiętać o tej grupie kobiet, nie tylko od święta do święta. Robiąc to codziennie okazujmy im, na ile to możliwe, wdzięczność za trud jaki włożyły wspierając nas oraz naszych rodziców w czasie wielu etapów życia. Jednocześnie patrząc na rolę jaką odgrywają bohaterki dzisiejszego dnia we współczesnym świecie, warto się zastanowić czy szacunek przez nas okazywany jest wystarczający. W końcu babcia to czasem przyjaciółka, do której można przyjść opowiedzieć o problemach, czasem kompanka do zabawy, ale bywa też idealną nianią dla naszych dzieci.

 

Nie traćmy więc ani chwili, którą moglibyśmy poświęcić naszym ukochanym babciom. Szczególnie dziś.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: