Nie wchodźcie na zamarznięte akweny!

  • Adrian Wolanin
  • 2021-01-18 16:01:35
Nie wchodźcie na zamarznięte akweny!
  • Foto: TV Gawex

Niezwykle mroźne dni i noce sprawiły, że akweny wodne pozamarzały. To z kolei zachęca do wchodzenia na nie, szczególnie młodzież oraz wędkarzy. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom – kilkudniowe spadki temperatur nie sprawiły, że jeziora i stawy zostały skute lodem na tyle, aby wstęp na nie był bezpieczny.

Niskie temperatury bardzo szybko zamieniły okoliczne akweny w lodowiska. Mimo siarczystych mrozów strażacy bardzo mocno jednak apelują o zachowanie rozwagi i kategoryczne unikanie wchodzenia na lód. Istnieje kilka żelaznych zasad właściwego zachowania na zamarzniętym akwenie. Przede wszystkim na lód nie udawajmy się w pojedynkę, a gdyż już udamy się zbiorowo to zachowujmy znaczny dystans. W razie wystąpienia nieszczęścia od razu zadamawiajmy Straż Pożarną oraz pogotowie ratunkowe. Pod żadnym pozorem nie podawajmy ręki osobie która wpadła do wody aby uniknąć wciągnięcia. Do pomocy użyjmy chociażby odzieży, np. kurtki, albo przedmiotów leżących w okolicy.

Ale ze zlodowacenia jezior i stawów cieszą się nie tylko najmłodsi. Na ekstremalne warunki zimowe z utęsknieniem od kilku już lat czekają również wędkarze. Oni również szczególnie powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawa to oczywiście również grupowe wyjścia oraz używanie różnych akcesoriów, m.in. linek.

Więcej na ten temat w dzisiejszym serwisie informacyjnym Echa Dnia oraz w programie Działo się.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: