Inwestycyjny boom w Zakładzie Karnym w Czarnem

  • Adrian Wolanin
  • 2021-01-15 11:31:54
Inwestycyjny boom w Zakładzie Karnym w Czarnem
  • Foto: Zakład Karny w Czarnem

Rok 2020 r. w Zakładzie Karnym w Czarnem obfitował w inwestycje. W ubiegłym roku teren jednostki przypominał wielki plac budowy. Uwijały się na nim zewnętrzne ekipy budowlane realizujące równolegle poszczególne zadania. Tegoroczne plany też są ambitne.

W ramach przeprowadzonych prac udało się przeprowadzić termomodernizacje pawilonów mieszkalnych, sali widzeń, stropodachów budynku administracyjnego oraz kuchni. Ponadto zamontowano pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną, przebudowano sieci kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. Do tego zmodernizowano instalację oświetlenia zewnętrznego.

Inwestycje poczynione w ubiegłym roku wpływają na poprawę efektywności energetycznej, a to przekłada się na oszczędności – podkreśla mjr Marek Żurowski, kierownik działu kwatermistrzowskiego. Do tego wpływają pozytywnie na wizerunek jednostki penitencjarnej, niewątpliwie poprawiły warunki odbywania kary pozbawienia wolności oraz  zwiększyły bezpieczeństwo pełnienia służby. Pracę znaleźli także skazani, dla których jest to bardzo dobra forma resocjalizacji.

W związku z tym, że jednostka w Czarnem ma rozbudowaną infrastrukturę, w nadchodzących latach planuje się dalsze prace inwestycyjno-remontowe. Obok stawianego właśnie od podstaw trzykondygnacyjnego budynku, który pomieścić ma ponad 260 więźniów, powstać ma bliźniaczy pawilon. Zastąpić ma dotychczasowy o konstrukcji stalowej. Kontynuowana ma też być termomodernizacja. Tym razem prace prowadzone będą w budynku wartowni wraz z zabudową śluzy wjazdowej oraz szatni, która zostanie dodatkowo przebudowana. Zmodernizowane mają też zostać węzły cieplne.

To jeszcze nie koniec – informuje mjr Robert Trembowelski, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Czarnem. Jeśli ambitne zamierzenia uda się wcielić w życie, nie do poznania mają się też zmienić warunki szkolenia przewodników i tresury psów służbowych w jedynej takiej placówce więziennej w Polsce.

Info: Zakład Karny w Czarnem

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: