Dwa przypadki ASF w województwie

  • Jakub Diakun
  • 2021-01-13 11:40:42
Dwa przypadki ASF w województwie
  • Foto: pixabay

18 grudnia 2020 roku Główny Inspektor Weterynarii poinformował o pojawieniu się dwóch pierwszych przypadków ASF w województwie zachodniopomorskim.  - Przypadki ASF wystąpiły w miejscowości Czelin, w gminie Mieszkowice, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim, w odległości ok. 1 km od granicy z Niemcami – czytamy w komunikacie.

Wirusa ASF potwierdzono w dwóch zwłokach dzików znalezionych na terenie województwa zachodniopomorskiego. - W dniu 16 grudnia 2020 r. w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku otrzymano dodatnie wyniki badań laboratoryjnych w kierunku ASF w próbkach pobranych od 2 dzików. Następnie w celu potwierdzenia uzyskanych wyników ww. próbki zostały przesłane do krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, gdzie 17 grudnia 2020 r. ostatecznie potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASF w przekazanych próbkach. – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

 

Należy jednak zwrócić uwagę, że według wszelkich badań wirus ten nie jest niebezpieczny  dla zdrowia czy życia człowieka. – To może właśnie czasem osłabić naszą czujność – powiedział Marek Stasiuk Rzecznik Prasowy RDLP w Szczecinku – Ktoś kto uważa, że ten wirus nie jest dla niego groźny nie będzie uważał, że może go przenosić na swoim ubraniu. – dodał rzecznik RDLP w Szczecinku.

 

W Polsce problem ASF pojawił się w 2014 roku. – Wówczas pozyskiwano w naszej dyrekcji 18 tyś dzików, w tym momencie około 30 tyś. – informuje Marek Stasiuk. Jak widać działania leśników są skierowane na rozrzedzanie populacji dzików. - Tylko w taki sposób będziemy mogli zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF – Dodaje Marek Stasiuk Rzecznik Prasowy RDLP w Szczecinku.

 

Więcej informacji wkrótce w TV Gawex.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: