
18 grudnia 2020 roku Główny Inspektor Weterynarii poinformował o pojawieniu się dwóch pierwszych przypadków ASF w województwie zachodniopomorskim. - Przypadki ASF wystąpiły w miejscowości Czelin, w gminie Mieszkowice, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim, w odległości ok. 1 km od granicy z Niemcami – czytamy w komunikacie.
Wirusa ASF potwierdzono w dwóch zwłokach dzików znalezionych na terenie województwa zachodniopomorskiego. - W dniu 16 grudnia 2020 r. w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku otrzymano dodatnie wyniki badań laboratoryjnych w kierunku ASF w próbkach pobranych od 2 dzików. Następnie w celu potwierdzenia uzyskanych wyników ww. próbki zostały przesłane do krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, gdzie 17 grudnia 2020 r. ostatecznie potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASF w przekazanych próbkach. – informuje Główny Lekarz Weterynarii.
Należy jednak zwrócić uwagę, że według wszelkich badań wirus ten nie jest niebezpieczny dla zdrowia czy życia człowieka. – To może właśnie czasem osłabić naszą czujność – powiedział Marek Stasiuk Rzecznik Prasowy RDLP w Szczecinku – Ktoś kto uważa, że ten wirus nie jest dla niego groźny nie będzie uważał, że może go przenosić na swoim ubraniu. – dodał rzecznik RDLP w Szczecinku.
W Polsce problem ASF pojawił się w 2014 roku. – Wówczas pozyskiwano w naszej dyrekcji 18 tyś dzików, w tym momencie około 30 tyś. – informuje Marek Stasiuk. Jak widać działania leśników są skierowane na rozrzedzanie populacji dzików. - Tylko w taki sposób będziemy mogli zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF – Dodaje Marek Stasiuk Rzecznik Prasowy RDLP w Szczecinku.
Więcej informacji wkrótce w TV Gawex.