Podziękowania z USA za pamięć o poległych

  • Jakub Diakun
  • 2021-01-13 09:48:01
Podziękowania z USA za pamięć o poległych
  • Foto: dyrektor ZS w Kaliszu Pom.

W styczniu 2021 r. na portalu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, na platformie Facebook ukazały się podziękowania od pani Michelle Merrick, krewnej jednego z lotników amerykańskich, którzy brali udział w katastrofie uszkodzonego bombowca B-17 w okolicach Dębska 29 maja 1944 r.

Michelle Merrick w listopadzie 2020 r. natknęła się na informację opublikowaną na portalu ZS w Kaliszu Pomorskim dotyczącą akcji „Mundurowa Pamięć”, w której młodzież z klasy wojskowej wraz z nauczycielami upamiętniła m.in. amerykańskich lotników z katastrofy w okolicach Dębska. 

 

Okazało się, że jednym z nich był cioteczny dziadek pani Merrick - dolny strzelec „latającej fortecy” stg Donald D. Merrick, który przeżył katastrofę i dostał się do niewoli. Niestety zginął tragicznie w 1948 r. Obecnie żyje jeszcze jego 93-letni brat, który także oglądał post kaliskiego liceum. 

 

Michelle Merrick podziękowała serdecznie szkole za kultywowanie pamięci o amerykańskich żołnierzach, a szczególnie pamięci o jej wujku, jednym z bohaterów drugiej wojny światowej. Podziękowała również za piękny pomnik upamiętniający amerykańskich lotników ufundowany przez władze gminy Kalisz Pomorski. 

 

info: dyrektor ZS w Kaliszu Pom.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: