Seniorzy z myślą o innych. Warsztaty w Kronospan 

  • Jakub Diakun
  • 2021-01-12 09:33:33
Seniorzy z myślą o innych. Warsztaty w Kronospan 
  • Foto: TV Gawex

Niewielka grupa Pań kończy właśnie semestr kreatywnej przygody z zajęciami w ramach Akademii Recyklingu, które organizowane były przez Kronospan dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Z zapałem i determinacją Panie tworzyły piękne przedmioty, które jako drobne gesty trafiały głównie do najmłodszych potrzebujących odrobiny radości. 


Raz w tygodniu ze względu na obostrzenia i reżim sanitarny mała grupa seniorek spotykała się na terenie Kronospan Design Center podczas kreatywnych warsztatów z wykorzystaniem recyklingu. Obecna sytuacja jeszcze bardziej mobilizowała je do działania. Wiedziały, że te spotkania to wyjątkowa okazja do przekazania pozytywnych emocji, których same doświadczały mogąc twórczo spędzić czas. 


Zajęcia trwały od początku roku akademickiego i w tym czasie Panie zdążyły zrobić nie tylko piękne przedmioty, ale i rozdać wiele radości swoim bliskim i innym, którzy potrzebują troszkę uśmiechu. Zaczęły od wykonania obrazów z chrobotka – skandynawskiego porostu, który pomógł stworzyć prace o tematyce japońskiego ogrodu, cyklu zmian w naturze i babiego lata. To wszystko z wykorzystaniem darów lasu – szyszek, żołędzi, gałęzi i kamyczków. 


Kolejne prace wykonane przez Panie to już wyzwania, ponieważ powstawały z myślą o innych. W większości zostały przekazywane jako podarunki dla małych potrzebujących i najbliższych. Jednym z piękniejszych gestów było uszycie książeczki manipulacyjnej dla małego Kajtusia ze Świdwina chorego na SMA, dla którego jeszcze w czerwcu firma Kronospan realizowała #gaszynchallange. Książeczka była miłym, mikołajkowym upominkiem. 


- Nasze dzielne studentki pilnie pracowały nad cichą książeczką manipulacyjną, którą razem z firmą Kronospan przekazałyśmy Kajtusiowi Gatzke. Dzięki niej chłopiec może uczyć się wiązać buciki, dopasowywać kształty, a nawet polecieć z rodzicami w kosmos – mówi Magdalena Michalska, prowadząca warsztaty. – Książeczkę uzupełnił list z wieloma ciepłymi słowami od UTW i Kronospan. Dodatkowo każda z nas napisała kilka zdań od siebie. Jesteśmy pewne, że całość wywołała uśmiech na twarzy chłopca i jego najbliższych.  


Cicha książeczka to nie jedyny taki projekt w rękach seniorek. Na początku Adwentu Panie przekazały dzieciom ze szczecineckiego oddziału pediatrycznego, a także z Przedszkola Krasnoludek własnoręcznie zrobione kalendarze adwentowe. Każdy z nich powstał z materiałów pochodzących z recyklingu – rolek po papierze toaletowym, ścinków kolorowych bibułek i starych kalendarzy. Wewnątrz każdego elementu przedstawiającego kolejny dzień miesiąca kryły się słodkie upominki przekazane przez Kronospan. 


Dzieci muszą wiedzieć, że dorośli otaczają ich troską i chcą, żeby się uśmiechały. Szczególnie te maluchy, które potrzebują wsparcia. – mówi Pani Danuta, uczestniczka warsztatów. – Dla nas to duża przyjemność móc spędzić trochę czasu na twórczym działaniu. To bardzo miłe, że Kronospan daje nam do tego warunki. Dzięki warsztatom możemy dzielić się własnoręcznie zrobionym dobrem, a to jest teraz jeszcze ważniejsze niż przedtem. 


Kronospan potwierdza, że to ważne zajęcia. – Cieszy nas, że możemy razem z UTW kontynuować zeszłoroczny projekt Akademii Recyklingu. Panie robią tyle fantastycznych rzeczy z taką energią i pomysłowością, że aż miło być tego częścią – dodaje Agata Grela, Menager Kronospan Design Center. - To co robią, wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu, którą kieruje się nasza firma. Dlatego jesteśmy razem z nimi i wspieramy te piękne działania. 


Warsztaty trwały cały semestr z uwzględnieniem wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeśli sytuacja w kraju pozwoli, będą kontynuowane w kolejnym.

 

info:Kronospan
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: