Kończ waść, wstydu oszczędź - CEEiRJ podsumowuje rok 2020

  • Adrian Wolanin
  • 2021-01-02 10:15:06
Kończ waść, wstydu oszczędź - CEEiRJ podsumowuje rok 2020
  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Rok 2020 był…, no właśnie jaki? Gdyby nam ktoś w 2019 roku powiedział, że słowami najczęściej używanymi w roku 2020 będzie „dystans”, „dezynfekcja” i „maseczka” to chyba byśmy mu nie uwierzyli.

Często na zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku mówimy o trudnych relacjach człowieka z otaczającą nas przyrodą i zadajemy pytanie gdzie jest granica ingerencji człowieka w świat zwierząt i jakie mogą być tego skutki, a tu proszę sama natura w roku 2020 odpowiedziała nam na to pytanie – wirus, który pochodził od nietoperza, zmutował i przeniósł się na człowieka, a pośrednikiem był prawdopodobnie kolejny zwierzak – łuskowiec (pangolin), a stało się to prawdopodobnie na jednym z targów zwierzęcych w Chinach, gdzie handluje się różnymi gatunkami zwierząt, zarówno żywymi jak i martwymi, a robi się to żeby z tych zwierząt uzyskiwać m.in. różne proszki i maści wykorzystywane przez człowieka w medycynie tzw. „ludowej”.

Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku też musiało ograniczyć swoją działalność przez sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem, dlatego też nie mogło realizować zajęć stacjonarnych i było zamknięte również dla indywidualnych zwiedzających od marca do maja. Następnie ze względów na niepewną sytuację związaną z epidemią COVID-19, skutkującą np. zawieszeniem zajęć w szkołach od października do odwołania, frekwencja na zajęciach też była mniejsza. Jednak całkowicie się nie poddaliśmy, co poskutkowało tym, że w roku 2020 w rożnych zajęciach organizowanych w naszej placówce wzięło udział prawie 7000 osób.

Staraliśmy się również pewne treści przekazywać zdalnie, online, za pomocą różnego rodzaju komunikatorów, ale ze względu na to, że zajęcia w naszej placówce zakładają bezpośrednie zaangażowanie uczestników zajęć w wykonywanie różnego rodzaju doświadczeń i eksperymentów, prowadzenie tych zajęć przez Internet było utrudnione. Na naszym kanale na YouTube pojawiło się kilkanaście filmów pokazujących doświadczenia, eksperymenty ale także różne treści związane z otaczającym nas światem.

Z przerwami również wynikającymi z zawieszenia zajęć w szkołach średnich funkcjonowała w roku 2020, działająca w ramach naszego zespołu placówek oświatowych Bursa Szkolna nr 2 w Szczecinku, natomiast przerwę w jej funkcjonowaniu wykorzystaliśmy do przeprowadzenia remontu w pomieszczeniach bursy zlokalizowanych na ulicy Wiatracznej, polegającego na wymianie wszystkich okien w pokojach mieszkalnych.

Udało nam się również w roku 2020 zrealizować w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku dwa projekty z dofinansowaniem środków zewnętrznych:

  • „Człowiek – jego miejsce i rola w środowisku – edukacja ekologiczna w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku – edycja 2020”, wartość projektu 69 000 zł, dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie 49 750 zł, wkład własny 19 250 zł. Warto zauważyć, że był to już piąty projekt jaki od początku funkcjonowania naszej placówki udało nam się zrealizować z dofinansowaniem środków pochodzących z WFOŚiGW w Szczecinie – w ramach tego projektu mogliśmy zaprezentować nową wystawę czasową „Złap Oddech” pokazującą do czego może doprowadzić zanieczyszczenie powietrza, zakupić materiały i sprzęt niezbędny do stworzenia w CEEiRJ farmy mrówek (formikarium), przygotować i wydać album prezentujący „Ryby Powiatu Szczecineckiego”, zakupić namiot ekspozycyjny oraz uczestniczyć z uczniami Technikum Ochrony Środowiska funkcjonującego w Zespole Szkół Nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku w wykładach zorganizowanych specjalnie dla nas przez pracowników naukowych w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego
  • „Poprawa stanu bazy sportowej Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku poprzez zakup symulatora do nauki pływania na łodzi żaglowej oraz przyczepy do transportu łodzi” wartość projektu 38 000 zł, dofinansowanie pochodzące z Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego 19 000 zł, wkład własny 19 000 zł – dzięki zakupionemu sprzętowi młodzi żeglarze będą mogli doskonalić swoje umiejętności żeglarskie także w okresie jesienno-zimowym oraz zabrać na regaty sprzęt pływający wraz z łodzią asekuracyjną

Info: Radosław Wąs, Dyrektor CEEiRJ w Szczecinku

Więcej na ten temat w jednym z przyszłotygodniowych wydań serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: