Ekspresem przez rok 2020

  • Adrian Wolanin
  • 2020-12-31 13:21:54
Ekspresem przez rok 2020
  • Foto: TV Gawex

Witając hucznie rok 2020 niewielu z nas przewidziało jak bardzo odmienne od tego co znaliśmy dotychczas będzie kolejne 12 miesięcy. Tym bardziej, że początek roku nie zwiastował niczego niepokojącego.

Jeszcze w styczniu miasto oddało w ręce mieszkańców dwa kompleksowo wyremontowane budynki – mieszkania socjalne na ul. Pilskiej oraz nową siedzibę organizacji pozarządowych na ul. Armii Krajowej. W lutym w rytm piosenek Franka Sinatry bawiliśmy się na koncercie karnawałowym oraz dowiedzieliśmy się, że w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego odnowione zostaną tarcze zegara na kościele mariackim.

Ostatnim akordem normalności był tradycyjny Memoriał Barbary Krzyżanowskiej-Ksok. Niestety, w sam początek pandemii wpisała się nasza charytatywna akcja „Odkręcamy-Pomagamy”. Mimo obostrzeń, dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy dołożyć naszą wspólną cegiełkę do procesu leczenia małego Antosia. W niełatwym okresie pandemii stery w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przyszło objąć Łukaszowi Maciejunasowi.

Ale rok 2020 to również ważny czas dla Polski z powodów politycznych. W okresie wyborów prezydenckich nasze miasto odwiedzili najbardziej znaczący politycy w kraju: najpierw był to Rafał Trzaskowski, później niezwykle krótką wizytę nad Trzesieckiem zaliczył premier Mateusz Morawiecki, a na koniec mieliśmy okazję gościć Szymona Hołownię. Lato to również odwilż dla kultury i sportu, czego przykładem były koncerty Darii Zawiałow oraz Baja Rajd Szczecinek. W cieniu tych wydarzeń szczecinecki szpital znów stał się w pełni własnością Starostwa Powiatowego, którego kierownictwo natychmiast wdrożyło w placówce efektywny jak na razie program naprawczy.

Po wakacjach dowiedzieliśmy się, że renowacja zegarowych tarcz to nie jedyny remont jaki czeka Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W ramach trzeciej już edycji Budżetu Obywatelskiego zabytkowy zegar nie tylko zyska nowe oblicze, ale również po 75 latach znów zabije, gdyż to właśnie projekt zakupu nowego mechanizmu zyskał największe poparcie mieszkańców. Końcówka roku to zresztą mnóstwo innych planów inwestycyjnych, m.in. w szpitalu, na dworcu oraz dotyczących modernizacji miejskich ulic oraz budowy łącznika Drogi Krajowej nr 20 z obwodnicą Szczecinka.

Rok 2020 przyniósł również wiele zmian w społeczeństwie. Socjolodzy zgodnie wskazują na dużo większą aktywność obywatelską młodzieży i osób w średnim wieku, której rozwoju nie powstrzymała nawet pandemia. W naszym mieście było to szczególnie widoczne po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie aborcji. Podobnie jak w całym kraju, również nad Trzesieckiem wybuchały kolejne Strajki Kobiet.

Oby wspomniane inwestycje okazały się przysłowiowym promykiem nadziei na normalność w roku 2021, czego sobie i Państwu serdecznie życzymy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: