Boże Narodzenie. Dlaczego 25 grudnia?

  • Jakub Diakun
  • 2020-12-25 10:12:36
Boże Narodzenie. Dlaczego 25 grudnia?
  • Foto: pixabay

Tysiąc sześćset lat – tyle przynajmniej minęło od pierwszych Świąt Bożego Narodzenia. Choć to 24 grudnia wielu z nas kojarzy się z Bożym Narodzeniem, to dopiero dzień później obchodzimy tę uroczystość.

24 grudnia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dat na święcie, głównie za sprawą uroczystej kolacji wigilijnej. Dzień ten, według tradycji Kościoła, kończy okres adwentu oraz poprzedza Boże Narodzenie.

 

Z tego wynika, że to 25 grudnia jest właściwym dniem świątecznym. Czy wiemy jednak, kiedy tak naprawdę narodził się Jezus Chrystus? Na tę pytanie badacze podają różne odpowiedzi. Część z nich sądzi, że Mesjasz przyszedł na świat 19 kwietnia lub 20 maja. Natomiast Klemens Aleksandryjski (jeden z doktorów Kościoła, który urodził się około 150 roku i zmarł prawdopodobnie w 212 roku) w swoich przekazach wskazywał na datę 17 listopada. 

 

Skąd więc 25 grudnia? Na to jest kilka teorii. W II wieku  w Egipcie pojawiło się święto bożego narodzenia, które obchodzone było 6 stycznia. Był to dzień boga słońca Ajona. Rocznicę urodzin Chrystusa Kościół w 353 roku przeniósł na dzisiejszą datę, a więc 25 grudnia. Dla Rzymian był to dzień narodzin Mitry, czyli bóstwa solarnego. 

 

Przeniesie Bożego Narodzenia na 25 grudnia miało więc na celu osłabienie kultu wspomnianego bóstwa, który, szczególnie na Bliskim Wschodzie, był bardzo popularny. W Piśmie Świętym nie jest podana dokładna data narodzin Chrystusa. Najstarszą wzmianką w Słowie Bożym mogąca wskazywać, że grudzień jest właściwym czasem Narodzenia Bożego jest komentarz do Księgi Daniela napisany przez Hipolita Rzymskiego datowany na 204 rok. Pada tam stwierdzenie: pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, który narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia – dop.red.). 

 

Jest też inna teoria, dlaczego właśnie 25 grudnia obchodzimy Boże Narodzenie. Część historyków starożytnego chrześcijaństwa, takich jak L. Duchesne, H. Engberding, L. Fendt, A. Strobel, uważa, że wybór tej daty inspirowany był zapisami apokryficznymi Nowego Testamentu – czyli tymi, których Kościół nie włączył do kanonu Pisma Świętego. Pada w nich bowiem stwierdzenie, że poczęcie Jezusa miało miejsc miejsce 25 marca. Stąd obliczono, że Jego narodziny powinny mieć miejsce 9 miesięcy później, a więc 25 grudnia. Kardynał Joseph Ratzinger w swojej książce Duch Liturgii zwrócił uwagę m.in. na fakt, iż w tradycji judaistycznej data 25 marca uznawana była za dzień stworzenia świata, w związku z czym, chrześcijanie obchodzili ten dzień także jako wspomnienie poczęcia Jezusa.

 

Jak widać, teorii dlaczego 25 grudnia to data narodzin Chrystusa jest wiele. Zapewne nigdy nie dowiemy się, która jest prawdziwa. Tu raczej nie data jest najważniejsza, a o jej przekaz. Tego dnia wszyscy powinniśmy się jednoczyć i wzajemnie szanować. Dzień ten był nawet czasem zaprzestania działań wojennych podczas I wojny światowej. Na szczęście tak dużych konfliktów zbrojnych obecnie nie mamy, ale pojawiają się te mniejsze, nawet w gronie najbliższych. Święta te są dobrą okazją, aby ich zaprzestać. 
 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: