Dawid Wiśniewski kartingowym mistrzem kraju

  • Adrian Wolanin
  • 2020-12-22 11:36:59
Dawid Wiśniewski kartingowym mistrzem kraju
  • Foto: https://www.facebook.com/dawid.wisniewski.752487

Mimo zaledwie 13 lat na karku, Dawid Wiśniewski może już pochwalić się sportowym tytułem mistrza kraju. Złocienianin okazał się być najszybszym zawodnikiem rozgrywanych w Szczecinie Halowych Mistrzostw Polski w Kartingu. Zdobyta korona zaowocowała m.in. zaproszeniem na testy wyczynowej wyścigówki. By jednak myśleć o dalszym rozwoju kariery młodzieńca, potrzebne jest wsparcie sponsorów.

Co łączy Nikiego Laudę, Alaina Prosta, Ayrtona Sennę, Michaela Schumachera, Sebastiana Vettela czy też Lewisa Hamiltona? Oprócz tego, że wielokrotnie zdobywali mistrzowskie tytuły Formuły 1, każdy z nich zanim zdobył szczyt królowej motorsportu wyścigowe szlify zdobywał w małych, torowych wózkach zwanych gokartami. W Polsce od lat najlepszymi zawodnikami w tej dyscyplinie sportu zostają chłopcy z dużych ośrodków kartingowych, zlokalizowanych głównie w centralnej części kraju oraz w Wielkopolsce. Okazuje się jednak, że i nasz region ma się czym pochwalić w tej materii, a wszystko to za sprawą Dawida Wiśniewskiego, młodego mieszkańca Złocieńca, który w tym roku zdobył tytuł Mistrza Polski w kartingu halowym.

Krajowy czempionat pod nazwą Polish Indoor Kart Championship rozgrywany był tuż za przysłowiową miedzą, na torze Silver w Szczecinie. Ambitny nastolatek postanowił powalczyć w stolicy województwa w dwóch klasach: Junior do lat 18 oraz Mini do lat 14, spośród których tę ostatnią rozstrzygnął na swoją korzyść. Nie przyszło mu to jednak bez sporych trudności.

Kwalifikacje do wyścigu finałowego (tzw. superqual) przez błąd na odkrytym fragmencie toru zakończył na 4. pozycji. Na domiar złego najgroźniejszy rywal Dawida, czyli kielczanin Oskar Wiejas-Ziętas, startował w finale z pole position, a więc pierwszego pola startowego. Sportowa złość wzięła jednak górę, przez co po konsultacjach ze swoim ojcem, który jak na razie jest jedynym wsparciem dla młodego mistrza, startujący z czwartego miejsca złocienianin zdecydował się spróbować powalczyć o zwycięstwo odpowiednio dobraną strategią. Wcześniejszy zjazd na obowiązkowy pitstop oraz metodyczne odrabianie strat na pustym przed sobą torze pozwoliły ostatecznie sięgnąć zawodnikowi z naszego regionu po mistrzowską koronę!

Szczeciński triumf nie był jedynym zwycięstwem Dawida na przestrzeni ostatnich lat. Młody ścigant stawał już na podiach m.in. w Człuchowie, Chojnicach czy też Wrocławiu. W świecie kartingu staje się przez to coraz bardziej rozpoznawalną postacią, a potwierdzeniem tych słów było zaproszenie mieszkańca naszego regionu na sesję testową dużo mocniejszego, wyczynowego gokarta, zorganizowane przez MG Racing, jedną z najlepszych polskich stajni kartingowych, wystawiających swoje małe, ale super szybkie wyścigówki nie tylko na arenach krajowych, ale również w najbardziej prestiżowych zawodach europejskich rozgrywanych na najpopularniejszych obiektach Starego Kontynentu.

Niestety, jak powszechnie wiadomo motorsport należy do zdecydowanej czołówki najbardziej kosztownych dyscyplin, dlatego też dalszy rozwój mistrza ze Złocieńca wiązać się będzie z niemałymi nakładami. Bez sponsorskiego zaplecza, a takowego Dawid nie posiada w ogóle, jego talent może zostać zwyczajnie zmarnowany. Dlatego też apelujemy do osób i firm, nie tylko tych z domieszką benzyny we krwi i miłością do samochodów, ale do wszystkich mogących zaoferować jakiekolwiek wsparcie dla młodego sportowca o kontakt z Referatem Promocji i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Złocieńcu (tel. 94 71 28 880, mail: um.promocja@zlocieniec.pl).

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia oraz najbliższym wydaniu programu Motoklub.

Dawid Wiśniewski kartingowym mistrzem kraju
  • Foto: https://www.facebook.com/dawid.wisniewski.752487

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: