Zmiana organizacji ruchu. 70-tką na Narutowicza …50-tką na Kościuszki 

  • Jakub Diakun
  • 2020-12-17 13:44:40
Zmiana organizacji ruchu. 70-tką na Narutowicza …50-tką na Kościuszki 
  • Foto: TV Gawex

Od czasu, gdy w Szczecinku funkcjonuje oddział terenowy ZORD Koszalin, kursanci mogli na odcinku ulicy Kościuszki rozwinąć prędkość do 70 km/h. 11 września 2020 roku podczas 27. sesji Radny Powiatu Szczecineckiego, radny Grzegorz Poczobut złożył interpelację w której zaproponował, żeby miejsce „70-tki” zastąpił znak ograniczający prędkość do 50 km/h, zaś „70-tka” pojawiła się na odcinku tzw. starej obwodnicy i ulicy Narutowicza, nad którą nadzór przejął Powiat Szczecinecki. Zapadła decyzja w tej sprawie.  

Zmiana organizacji ruchu i ograniczenie na ulicy Kościuszki prędkości do 50 km/h z pewnością przyczyni się  do poprawy bezpieczeństwa, bowiem znajduje się w sąsiedztwie parku i  jest często uczęszczana przez pieszych. Starosta Krzysztof Lis przedłożył Komisji ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu na drogach powiatowych i gminnych stosowny wniosek. Zakładał on wprowadzenie na ulicy Kościuszki, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Władysława Jagiełły do skrzyżowania ulicy Kościuszki z ulicą Karlińską ograniczenia prędkości z 70km/h do 50km/h w obu kierunkach jazdy  oraz wprowadzenie podwyższenia prędkości z 50km/h do 70km/h na odcinku (tzw. starej DK 11) od skrzyżowania ulicy Narutowicza z ulicą Kaszubską do skrzyżowania z ulicą 1 Maja.


Komisja uznała za zasadną pierwszą część wniosku, a więc wprowadzenie na ulicy Kościuszki ograniczenia do 50 km/h. Natomiast w drugim przypadku Komisja zaproponowała wprowadzenie podwyższenia prędkości do 70km/h na odcinku od ronda Bergen op Zoom (rondo przy Media Expert) do skrzyżowania ulicy Narutowicza z ulicą I Maja. Zaproponowane rozwiązanie wynika z faktu, że na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem ulicy Narutowicza z ulicą Kaszubską, do skrzyżowania z ulicą 1 Maja zlokalizowana jest siedziba Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku, co w konsekwencji włączania się do ruchu pojazdów uprzywilejowanych mogło by powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ponadto na tym odcinku dość często dochodzi do kolizji, co potwierdzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku.


Ostateczna zmiana organizacji ruchu, decyzją Powiatowego Zarządu Dróg został wprowadzona  dziś (17.12)  w formie zaproponowanej przez Komisję.

 

info: Piotr Rozmus 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: