Renowacja kołobrzeskiego ratusza bez rządowego dofinansowania. Prezydent składa odwołanie

  • Adrian Wolanin
  • 2020-12-13 13:04:08
Renowacja kołobrzeskiego ratusza bez rządowego dofinansowania. Prezydent składa odwołanie
  • Foto: e-kg.pl

Kołobrzeski magistrat poinformował, że nie otrzymał dofinansowania z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych na dwa ważne projekty, o które wnioskował kilka miesięcy temu. Są to renowacja zabytkowego ratusza wraz z Młodzieżowym Centrum Kultury Adabar oraz rewitalizacja parku im. Fredry w Kołobrzegu.

Prezydent już zapowiedziała, że złoży odwołanie w tej sprawie:

Spełniliśmy wszystkie warunki konkursu, chcę wiedzieć, dlaczego więc nasz samorząd nie otrzymał pieniędzy, które pochodzą przecież z publicznych środków. Zostaliśmy potraktowani jak obywatele drugiej kategorii.

Warto dodać, że do gmin powiatu kołobrzeskiego trafią ok. 22 mln złotych ze wspomnianego funduszu. Dzięki tym środkom powstaną m.in. budynek użyteczności publicznej z przedszkolem oraz świetlicą w Dygowie czy też dwa inkubatory przedsiębiorczości (odpowiednio w Dygowie oraz Gościnie).

Jak się okazuje, nie wszyscy wnioskodawcy jednak pieniądze dostali. Wśród samorządów bez dofinansowań znalazł się m.in. Kołobrzeg. Jak podkreśla Anna Mieczkowska:

Trudno nie odczytywać takiej sytuacji bez kontekstu politycznego, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że pieniędzy nie otrzymały te samorządy, które nie boją się merytorycznej krytyki działań rządowych.

Włodarz miasta zaznacza, że Kołobrzeg spełnił wszystkie wymagane w konkursie kryteria:

To jest konkurs, a ten ma swoje zasady, nie ma tutaj miejsca na dowolność. Dlatego zwróciłam się również o informacje w sprawie kryteriów oceniania, nazwisk członków komisji i ogólnie wszystkich podstaw, którymi kierowano się przy przyznawaniu środków. Zrobiłam to w trybie dostępu do informacji publicznej.

Jak informuje portalsamorządowy.pl, przy podziale pieniędzy pominięto większość dużych miast, a a także takie gminy jak Sopot, Płock, Opole, Świdnicę, Elbląg, Ełk. Część samorządowców mówi o podziale środków według „partyjnego klucza”.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: