Kolejne ułatwienia dla kierowców

  • Adrian Wolanin
  • 2020-12-04 16:02:35
Kolejne ułatwienia dla kierowców
  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Wczoraj informowaliśmy o braku konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy w razie kontroli drogowej. Dziś przedstawimy inne udogodnienia dla kierowców, które wchodzą od jutra w życie na mocy tzw. ustawy deregulacyjnej. Sporo z nich zaoszczędzi nam nie tylko wizyt w urzędach czy przysłowiowych nerwów, ale również odciąży portfel.

Od 05.12 zniesiony zostaje obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na kolejne pieczątki potwierdzające aktualne badanie techniczne auta. W przypadku wykorzystania wszystkich rubryk diagnosta wystawi nam stosowny druk stwierdzający pozytywny wynik kontroli. Przekazanie tego dokumentu nowemu nabywcy auta będzie obowiązkowe. Ułatwienie to nie dotyczy jednak sytuacji kiedy wybieramy się swoim pojazdem za granicę. Wówczas musimy obligatoryjnie posiadać dowód rejestracyjny z wolnymi miejscami na pieczątki.

Inne udogodnienia docenią z pewnością osoby, które choć raz w życiu zmuszone były usuwać naklejkę kontrolną z szyby – zgodnie z nowymi przepisami odchodzi ona do lamusa, razem z kartą pojazdu.

Nowelizacja przepisów umożliwia również rejestrację auta w miejscu czasowego pobytu. Będzie istniała również możliwość tymczasowej rejestracji umożliwiającej zakup auta sprowadzonego z zagranicy, co pozwoli wrócić nim do domu. Największą rewolucją będzie jednak możliwość zachowania dotychczasowych tablic dla aut zakupionych w kraju. W przypadku ostatniej kwestii nie znamy jeszcze jednak terminu jej wejścia w życie.

Aktualizacja przepisów niesie ze sobą jeszcze wiele innych zmian. Te, o których warto jednak pamiętać to możliwość czasowego wyrejestrowania auta, ale tylko na czas jego naprawy. Zatrzymany dowód rejestracyjny będzie można teraz odzyskać drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty w urzędzie, po udanym badaniu na stacji diagnostycznej. Jeśli idzie o te ostatnie, to otrzymały one możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego właścicielom aut z małymi tablicami, przeznaczonymi dla aut sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych bądź Japonii, o ile możliwe będzie zastosowanie tablic normalnej wielkości.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: