Blisko 30 mln zł na modernizację tzw. drogi stu zakrętów

  • Adrian Wolanin
  • 2020-12-03 09:02:30
Blisko 30 mln zł na modernizację tzw. drogi stu zakrętów
  • Foto: Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju

Słynna droga stu zakrętów będzie zmodernizowana. Na przełomie grudnia i stycznia podpisana zostanie umowa z wykonawcą I etapu przebudowy DW 163 na odcinku Połczyn-Zdrój – Czaplinek. Jest to aż 8-kilometrowy odcinek na południe od Połczyna-Zdroju. Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

Serdecznie dziękujemy w imieniu Mieszkańców za osobiste zaangażowanie Pani i Panów Marszałków oraz Dyrektora ZZDW.

Przypomnijmy, że za remontem dróg nr 163 oraz 152, będących „arteriami życia” dla Połczyna-Zdroju, Burmistrz Sebastian Witek lobbował od początku kadencji, m.in. podczas spotkań z Wicemarszałkami Województwa Zachodniopomorskiego, o których każdorazowo informowaliśmy. Efekty już są widoczne na odcinku od miasta w kierunku Świdwina. Teraz przyszła kolej na dojazd od strony Czaplinka.

Droga na objętym przetargiem odcinku zostanie poszerzona do normatywnych 7 metrów. Ważna będzie korekta łuków, która poprawi płynność ruchu i widoczność – podkreśla Dyrektor ZZDW Michał Żuber.

Podobnie jak inne projekty RPO będzie to gruntowna przebudowa, dzięki której powstaną nowe zjazdy, włączenia dróg, chodniki, zatoki autobusowe, odwodnienie, przepusty i oświetlenie. Przebudowywany odcinek kończy się przed tzw. odcinkiem osuwiskowym znajdującym się w Dolinie Pięciu Jezior, który objęty jest jeszcze opracowaniem. Termin wykonania robót budowlanych to 30.06.2022 r.

ZZDW przygotowuje kolejne etapy modernizacji tej trasy, które będą mogły być realizowane ze wsparciem unijnym. W tej chwili trwa jeszcze procedura przetargowa na przebudowę 8-kilometrowego odcinka na południe od Połczyna-Zdroju. W dniu 25.11.2020 r. wybrana została najkorzystniejsza oferta, którą złożyła firma POLBUD-POMORZE Sp. z o. o. Koszt przebudowy wyceniono na 28 184 498,25 zł.

DW nr 163 biegnie z Kołobrzegu na południe województwa przez Białogard, Połczyn-Zdrój, Czaplinek do Wałcza i węzła z drogą krajową nr 10. Jest to alternatywna trasa nad morze i w okresie letnim jest obciążona dużym ruchem.

Zależy nam na tym, by cała trasa między Kołobrzegiem i drogą krajową nr 10 stała się wygodnym i bezpiecznym korytarzem komunikacyjnym – podkreśla wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Info: Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju


  • Foto: Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: