Andrzejki - czyli dobra zabawa z wróżbami

  • Jakub Diakun
  • 2020-11-30 11:19:02
Andrzejki - czyli dobra zabawa z wróżbami
  • Foto: pixabay

Kto z nas nie chciałby dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości? Przepowiadania przyszłości i różnego rodzaju wróżby, to znak rozpoznawczy Andrzejek, które wpisały się już w naszą tradycje. 

Wszyscy wiemy, czym obecnie są Andrzejki, więc nad tym nie będziemy się zbytnio skupiać w tym artykule. Chcielibyśmy jednak wyjaśnić, skąd wziął się ten zwyczaj i w jaki sposób ewoluował.

 

Zacznijmy więc trochę od historii. Pierwsza wzmianka w naszym kraju o obchodach andrzejek przypada na 1557 roku i pojawiła się ona za sprawą Marcina Bielskiego. Data wróżb nie jest przypadkowa, bowiem noc z 29 na 30 listopada to wigilia święta Św. Andrzeja, czyli patrona m.in. Szkocji, gdzie dzień Św. Andrzeja jest świętem narodowym. Uznaje się go za patrona małżeństw, co ma duże znaczenie w związku z początkowym sensem wróżb.

 

No dobrze, ale jak to się stało, że andrzejki zyskały tak bardzo na popularności i stały się okazują do dobrej zabawy? Warto wspomnieć, że zanim to się stało, to wróżby były traktowane bardzo poważnie. Początki Andrzejek charakteryzowały się tym, że miały cel wyłącznie matrymonialny i co ważne, kierowane były wyłącznie do kobiet. Męskim odpowiednikiem tego dnia był tzw. katarzynki.

 

Tak jak już wspomnieliśmy, początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, najlepiej to obrazuje fakt, że wróżono tylko w odosobnieniu. Później zaczynało się to stopniowo zmieniać, aż doszło do formy, którą teraz wszyscy znamy, jako niezobowiązującą zabawę.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: