Czad - cichy zabójca

  • Adrian Wolanin
  • 2020-11-24 15:57:25
Czad - cichy zabójca
  • Foto: TV Gawex

Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre. To niestety oznacza również uaktywnienie się czadu, który już nie tylko potocznie zwany jest cichym zabójcą. Potwierdzają to strażacy, którzy jak co roku proszą o niebagatelizowanie sprawy.

Każdego roku z powodu zatrucia właśnie tlenkiem węgla w Polsce ginie ponad 100 osób, a ok. 2000 ulega bardzo niebezpiecznemu podtruciu. Wielu z tych nieszczęść udałoby się uniknąć gdyby mieszkania w których do nich doszło wyposażone były w coraz popularniejsze czujki czadu. Tego typu urządzenie przeznaczone do mieszkania możemy kupić już za cenę przeciętnego rodzinnego obiadu w restauracji, dlatego nie warto zwlekać z jej nabyciem. Zwykle są one niewielkie i zazwyczaj możliwe do estetycznego wkomponowania w nasze lokum.

Pamiętajmy, że czujka to nie tylko inwestycja w nasze zdrowie, ale również w życie. Zgodnie ze statystykami, jeśli idzie o przyczynę zatruć, czad zajmuje trzecie miejsce tuż za lekami i alkoholem.

Sama czujka bez odpowiedzialnego postępowania nie uchroni nas jednak przed kłopotami. Ze względu na swoje właściwości, czadem możemy zatruć się również z powodu nieszczelności instalacji w innych miejscach niż nasze mieszkanie. Tlenek węgla może przeniknąć do naszego domu poprzez szyby wentylacyjne od sąsiada, czy też z klatki schodowej. Dlatego też nie warto się wahać i w razie wystąpienia niebezpieczeństwa należy bezzwłocznie wzywać na pomoc Straż Pożarną.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: