Finał projektu - "MŁODZI TROPICIELE POMNIKÓW PRZYRODY"

  • Jakub Diakun
  • 2020-10-28 13:37:02
Finał projektu - "MŁODZI TROPICIELE POMNIKÓW PRZYRODY"
  • Foto: Gmina Połczyn-Zdrój

Ostatnie cztery tygodnie to czas intensywnej pracy. Uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do ogrodów tematycznych Hortulus w Dobrzycy. W trakcie wycieczki pod okiem przewodnika uczniowie mieli możliwość poznania wielu ciekawych okazów  roślin rodzimych oraz egzotycznych. Stało się to doskonałą okazją, by poćwiczyć umiejętności zdobyte na pierwszych warsztatach fotograficznych. Zdjęciom  nie było końca. Wiedza i umiejętności, których nabyli  uczniowie  podczas warsztatów fotograficznych, przerosły wszelkie oczekiwania i znalazły odzwierciedlenie w ciekawych i przepięknych zdjęciach.

Kolejnym punktem programu było wyjście w plener w celu wykonywania zdjęć pod okiem specjalisty. Podczas tych zajęć uczestnicy zdobywali i doskonalili umiejętności wykonywania zdjęć dużych obiektów, jakimi są drzewa.24 września 2020r. TROPICIELE pod opieką nauczycieli zaangażowanych w projekt oraz przedstawiciela Stowarzyszenia Niezwykły Połczyn udali się do miejscowości Brusno, znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Połczyn. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani Natalii Barszczewskiej - pracownika połczyńskiego nadleśnictwa, zgłębili wiedzę dotyczącą pomników przyrody,  poznali między innymi aleję drzew, która jest pomnikiem przyrody oraz wykonali zdjęcia pojedynczych dębów szypułkowych i lip szerokolistnych. Podczas spaceru obserwowali okazałe drzewa, spośród których wybrali „kandydatów” na pomniki przyrody. Jest  to jesion wyniosły oraz klon jawor.   Uczniowie dokonali pomiarów: obwodu za pomocą taśmy mierniczej oraz wysokości przy użyciu wysokościomierza. Do określenia wieku drzew wykorzystali tabele wiekowe drzew. Następnie wspólnie z Panią Natalią wypełnili wnioski o nadanie statusu pomników przyrody dla wybranych drzew. Jesion wyniosły na cześć patrona szkoły otrzymał nazwę Kopernik, a klon jawor -Tadeusz. Wypełniony wniosek za pośrednictwem pracownika nadleśnictwa ma zostać przedłożony do urzędu gminy, co jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla uczestników projektu. 
Kolejne organizowane wycieczki dały uczestnikom projektu możliwość poznania i podziwiania kolejnych pomników znajdujących się na terenie miasta Połczyn.  Pierwszy z nich to wiąz rosnący przy ul. Stanisława Staszica, drugi - dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Grunwaldzkiej (przed wejściem na pocztę). Młodzi Tropiciele poszerzyli swoją wiedzę na temat rosnącej na terenie połczyńskiego parku sosny Jeffreya, która pochodzi z Ameryki Północnej, ma ona bardzo długie igły - ok. 25 cm wyrastające w pęczkach po trzy oraz ogromne szyszki - do 35 cm (w Polsce do 20 cm). Ciekawostką jest to, że  sosna Jeffreya ma pędy o zapachu wanilii.


Podczas wycieczki do miejscowości Piaski, zlokalizowanej na terenie nadleśnictwa Połczyn, uczniowie obejrzeli  głaz narzutowy - który również jest pomnikiem przyrody. Ostatnim punktem naszego projektu był historyczny spacer po Połczynie-Zdroju. Uświetnił go wyjątkowy przewodnik, emerytowany nauczyciel geografii, mieszkaniec naszego miasta Pan Zbigniew  Mikorski.  Uczestnicy projektu poznali ciekawą historię naszego Połczyna-Zdroju, w tym historie związane z powstaniem uzdrowisk.  Spacer deptakiem, zwiedzanie zamku oraz kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny pod okiem pana przewodnika, opowiadającego  dzieje  wymienionych powyżej obiektów, były dla uczestników kolejnym miłym i ciekawym doświadczeniem. Uczniowie dowiedzieli się, że zarówno starówka jak i kościół wpisane są do rejestru zabytków.


 Wszystkie oglądane w trakcie projektu pomniki przyrody jak również „kandydaci” na pomniki przyrody oraz zabytki naszego miasta zostały na koniec naniesione na stworzoną w tym celu interaktywną mapę , do której link zostanie udostępniony na stronie szkoły i urzędu miasta. 
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1UuHS7JH87tjJGEjRPi3MTSFrAUMLewq&usp=sharing 


Ostatni tydzień to czas podsumowań, wyciągania wniosków z naszej wspólnej pracy, przegląd tego, co było zaplanowane i co udało nam się zrealizować. Dużo pracy włożyliśmy w przygotowanie wystawy z naszego projektu, którą pokazaliśmy 15 października podczas uroczystego omawiania projektu. Na podsumowanie przybyli tylko nieliczni z zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani w-ce dyrektor Małgorzata Michalska, pracująca z nami w projekcie Pani Natalia Barszczewska, Pan Dariusz Nowak, partner projektu Pani Katarzyna Gruchot - Ostrowska. Wiedzą zdobytą w projekcie podzieliliśmy się z  nauczycielami i uczniami naszej szkoły.  Podczas podsumowania uczestnicy projektu przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną. Przygotowana wystawa obecnie stoi na korytarzu naszej szkoły. Jest dostępna dla wszystkich uczniów. 

 

info: Gmina Połczyn-Zdrój

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: