W nocy cofamy zegarki. Sprawdź dlaczego to robimy oraz na co można przeznaczyć ekstra czas

  • Adrian Wolanin
  • 2020-10-24 10:40:10
W nocy cofamy zegarki. Sprawdź dlaczego to robimy oraz na co można przeznaczyć ekstra czas
  • Foto: https://pixabay.com/

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, za wyjątkiem udających się w sobotni wieczór na nocną zmianę do pracy. Dzięki nadal obowiązującej zmianie czasu, w nocy przyjdzie nam cofnąć wskazówki zegarka (ewentualnie cyfry na wyświetlaczu) z godz. 3:00 na godz. 2:00. Tym samym otrzymujemy godzinkę snu extra bądź też... o tym za chwilę, teraz trochę teorii oraz historii.

W naszym kraju zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Te aktualne pochodzi z 2016 roku i przedłuża obowiązywanie czasu letniego oraz zimowego do przyszłego roku, a więc do 2021. Zgodnie z zapisami tegoż aktu prawnego, na czas zimowy przechodzimy co roku, zawsze w ostatnią niedzielę października, zaś na czas letni w ostatnią niedzielę marca.

Celem tego zabiegu jest przesunięcie aktywności społeczeństwa w celu maksymalnego wykorzystania światła słonecznego. W zależności od źródła, manipulacja czasem zapewniać ma od 1% do 4% oszczędności energii w zakładach pracy oraz gospodarstwach domowych. Dodatkowa korzyść to wzrost bezpieczeństwa. Z uwagi na fakt, iż większą część aktywności prowadzimy gdy na zewnątrz jest jasno, notuje się mniejszą ilość aktów wandalizmu czy też wypadków drogowych.

Zmianę czasu po raz pierwszy nad Wisłą wprowadzono w okresie dwudziestolecia międzywojennego, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Część z naszych widzów oraz czytelników z pewnością jeszcze pamięta, iż do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej, czyli w ostatnią niedzielę września.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się nadal w prawie 70 krajach świata na 194 istniejące. Przed sześcioma laty już na stałe czas zimowy wprowadzono w Rosji i bardzo prawdopodobnym jest, że tą drogą pójdą kolejne kraje, w tym te należące do Unii Europejskiej. Wszystko dzięki projektowi regulacji Parlamentu Europejskiego, który ma znieść we Wspólnocie zmianę czasu. Projekt nowelizacji stosownej dyrektywy przewiduje, że ostatnie majstrowanie przy wskazówkach miałoby nastąpić w przyszłym roku, ale państwa członkowskie zachowałyby prawo do decydowania o tym procesie.

Wracając do początku artykułu, zyskany ekstra czas polecamy spędzić z niezwykłymi widokami iluminacji na naszym rodzimym Placu Wolności. Towarzysząca wciąż działającym jeszcze fontannom feeria barw połączona z nastrojowym podświetleniem budynku Urzędu Miasta tworzy niesamowity klimat oraz stwarza niemalże magiczną aurę, której na próżno szukać w innych miastach naszego kraju. By jednak wszystko odbyło się bezpiecznie zalecamy pozostanie w domach i niejako zaliczkowo, pod konto zyskanej w niedzielę godziny, obejrzeć fontanny w pełnym blasku w naszym programie No Comment, do którego link wklejamy poniżej.

Zapewniamy, że warto to zrobić. Podziwiając widoki z Placu Wolności jesteśmy autentycznie dumni z bycia szczecinecczanami!

Link: NO COMMENT – Szczecinecki Plac Wolności wieczorową porą

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: