Powrót do wirtualnego kształcenia przebiegł bezproblemowo

  • Adrian Wolanin
  • 2020-10-20 10:57:21
Powrót do wirtualnego kształcenia przebiegł bezproblemowo
  • Foto: Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Od 19 października, zgodnie z obostrzeniami dla czerwonej strefy szkoły Powiatu Szczecineckiego rozpoczęły naukę w trybie zdalnym. Starosta Krzysztof Lis spotkał się za pośrednictwem łącza internetowego ze wszystkimi dyrektorami placówek, aby sprawdzić jak wygląda pierwszy dzień powrotu do wirtualnego kształcenia. Na szczęście nie sygnalizowali oni większych problemów.

Jeśli już się jakiś pojawił, nie było to nic z czym wspólnymi siłami nie można by było sobie poradzić. Dyrektorzy sygnalizowali większe lub mniejsze braki techniczne, dlatego też starosta Krzysztof Lis zdecydował o uwolnieniu środków na zakup laptopów, słuchawek i kamer internetowych. Nauczyciele prowadzą zajęcia za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams oraz dostępnego dla szkół pakietu Microsoftu, w którego skład którego wchodzą wszystkie popularne programy takie jak Word, Excel, czy Power Point. Pakiet umożliwia również utworzenie służbowych kont nauczycieli, przeprowadzenie testów i sprawdzianów oraz organizację rad pedagogicznych. Nauczyciele są fizycznie obecni w szkołach, z wyjątkiem tych 60+. W trosce o ich zdrowie i komfort, samorząd powiatowy zadecydował, że nauczyciele, którzy przekroczyli 60 rok życia będą prowadzić zajęcia ze swych domów.

Uczniowie rozpoczęli również zajęcia praktyczne. Te są prowadzone w tradycyjny sposób, jednak nauczyciele i instruktorzy zadbali aby uczniowie przestrzegali podstawowej zasady DDM, a więc dezynfekcja, dystans, maseczki. Również wychowawcy internatów egzekwują ją u swoich wychowanków. Nie jest to specjalnie trudne, bowiem jak potwierdzili dyrektorzy w internacie przebywa jednocześnie nie więcej niż kilkanaście osób.

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szczecinku również pracuje w trybie zdalnym. Taką decyzję wspólnie z organem prowadzącym podjął szczecinecki sanepid po tym jak u 2 wychowawców, 2 nauczycieli u 1 pomocy nauczyciela stwierdzono obecność koronawirusa Sars-CoV-2. Ośrodek będzie pracował zdalnie przez okres dwóch tygodni.  Wszyscy mają nadzieję, że po tym czasie uda się powrócić do nauki tradycyjnej, bowiem porozumiewanie się za pośrednictwem komunikatorów z dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami-nawet w obecności opiekuna-jest niesamowicie trudne.

Częściowo zajęcia w trybie zdalnym organizuje również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szczecinku, ponieważ niektórzy z pedagogów nauczających w SOSW są zatrudnieni także w Poradni.

Na zakończenie dyskutowano na temat trwających i planowanych szkolnych inwestycji.

Info: Piotr Rozmus

Komentarze (1)

ola 2020-10-21 06:27

Jak zwykle w starostwie propaganda sukcesu! Zapytajcie uczniów o tę bezproblemowość!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: