Dyspensa od uczestnictwa we mszy, biskup udzielił dyspensy. Wiemy już co z 1 listopada oraz kolędami

  • Jakub Diakun
  • 2020-10-17 10:15:07
Dyspensa od uczestnictwa we mszy, biskup udzielił dyspensy. Wiemy już co z 1 listopada oraz kolędami
  • Foto: TV Gawex

W związku wprowadzeniem nowych obostrzeń w żółtej i czerwonej strefie. Biskup Edward Dajczak udzielił wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. 

Dyspensa udzielona przez biskupa obowiązuje do 28 listopada, a skorzystać z niej mogą osoby które: 

  • są w podeszłym wieku;
  • mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
  • które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem;
  • które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej”.

Edward Dajczak Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zaapelował również do parafialnych zespołów Caritas, aby wsparły osoby starsze, które w tym trudnym okresie powinny pozostać w domu. 


Biorąc pod uwagę nasze możliwości wspierajmy tych, którym jest teraz szczególnie trudno. Bardzo proszę, aby Parafialne Zespoły Caritas, wspólnoty kościelne, skauci, harcerze, młodzież z Oazy i KSM-u, otoczyły opieką osoby starsze, chore i samotne. Proszę, aby w tym trudnym czasie nikt nie pozostawał bez opieki. - czytamy w komunikacie. 

Rozwiane zostały również wszelkie wątpliwości związane z Uroczystością Wszystkich Świętych: 


W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą oktawę uroczystości 


Wobec ograniczeń sanitarnych dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych, należy zrezygnować z uroczystości na cmentarzach w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej procesji można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada. - informuje biskup. 


Ze względu na bezpieczeństwo wiernych, bp Edward Dajczak zarządził, odwołanie wizyt kolędowych w domostwach parafian. W zamian zaleca jednak, aby kapłani zapraszali wiernych w małych grupach na wspólną Mszę Świętą, rozmowę oraz kolędowanie. 


Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św., np. mieszkańców poszczególnych ulic lub małych miejscowości. Intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian.


Podczas Mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła w ich własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów.


Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz rozmowę, poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach.


Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą. - czytamy. 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: