Archiwalny piątek

  • Adrian Wolanin
  • 2020-10-07 12:54:20
Archiwalny piątek
  • Foto: Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku

W Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku, 2 października 2020 r., w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz przypadającego 30 września Dnia Archiwisty odbyły się prelekcje oraz warsztaty z zakresu zabezpieczania i konserwacji dokumentów z archiwów rodzinnych. Udział w wydarzeniu wzięły przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Szczecinku, zainteresowane genealogią i przechowywaniem cennych pamiątek rodzinnych.

Prelekcje przygotowane przez szczecineckich archiwistów dotyczyły źródeł do badań genealogicznych, spuścizn oraz archiwów rodzinnych w zasobie szczecineckiego Archiwum Państwowego, a także sposobów zabezpieczania i konserwacji dokumentów. Uzupełnienie spotkania stanowił pokaz wybranych materiałów archiwalnych tj. aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, wykazów ludności, świadectw szkolnych, aktów nadania ziemi oraz deklaracji osadniczych, fotografii, legitymacji, szkiców i rysunków oraz prezentacji multimedialnej obrazującej rodzaje zniszczeń dokumentów i fotografii.

Po zakończeniu części wykładowej odbyły się warsztaty z zakresu zabezpieczania i konserwacji dokumentów z archiwów rodzinnych. Uczestniczki warsztatów otrzymały specjalny pakiet narzędzi do prawidłowego oczyszczania i zabezpieczania zbiorów, a także zestaw teczek, obwolut i pudełek do ich odpowiedniego przechowywania.

Uzupełnienie wydarzenia stanowiły wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej – zostań bohaterem historii”, „Portret kobiety w źródłach archiwalnych” oraz film zrealizowany przez studentów Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK „Dokument w życiu człowieka”.

Kolejne spotkania w Szczecinku w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej odbywać się będą w każdy pierwszy piątek miesiąca. Ze względu na stan epidemiczny ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.

Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku zaprasza wszystkie chętne osoby do udziału w warsztatach do kontaktu  i zgłoszeń drogą telefoniczną pod numerem 94 374 03 63.

Info: Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku


  • Foto: Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: