Nietypowe święto 3 października

  • Jakub Diakun
  • 2020-10-03 10:07:41
Nietypowe święto 3 października
  • Foto: pixabay

Dziś (03.10) część z Państwa patrząc w kalendarz może się nieco zdziwić. Co prawda dzisiejsze święto obchodzimy co roku w pierwszą sobotę października, lecz chyba niewielu słyszało o Dniu Tkaczki.  

 

Najpierw powiedzmy trochę o etymologii tego święta. Pierwszy raz odbyło się ono w 2008 roku w gminie Bliżyn. Jego pomysłodawczynią była Urszula Wolska Dyrektorka Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”.

 

Możliwe, że zastanawiają się Państwo: dlaczego akurat takie święto obchodzimy na początku października? Odpowiedź jest bardzo prosta: nazwa październik pochodzi od słowa paździerze, które oznacza odpadki z obrabianego lnu. Dodatkowo to właśnie w tym miesiącu przygotowywano lniane włókna.

 

No dobrze, wiemy już kto był pomysłodawcą tego święta oraz dlaczego obchodzimy je właśnie w tym czasie. Wciąż nie wiemy jednak, jak duży zasięg ma dzisiejsze święto oraz w jaki sposób jest ono obchodzone. Zacznijmy więc od zasięgu. W tym roku z wiadomych względów, zapewne niewiele będzie wydarzeń związanych ze świętem tkaczki. Jednak w zeszłym roku imprezy z tej okazji odbywały się m.in. w Poznaniu Zgierzu, Łodzi i na Podlasiu.  Czego możemy spodziewać się na takich wydarzeniach? Możemy liczyć m.in. na różnorodne pokazy tkackie, ale i na warsztaty.

 

To już na koniec zostawię Państwa z pytaniem, czy tego typu święta powinny być obchodzone w naszym regionie?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: