Jesień za pasem. Ostatnie godziny lata

  • Adrian Wolanin
  • 2020-09-22 13:42:17
Jesień za pasem. Ostatnie godziny lata
  • Foto: http://www.fotografia-alchemia.pl/

Wprawdzie kalendarzową jesień powitamy dopiero jutro, ale za ok. 2 godziny, w momencie kiedy Słońce znajdzie się w tzw. punkcie Wagi, nastanie astronomiczna jesień. Tradycyjnie potrwa ona do momentu przesilenia zimowego, które w tym roku wypadnie 21 grudnia o godz. 11:02.

Tegoroczne pożegnanie z latem osłodzi nam kilka ciekawy zjawisk astronomicznych. Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, z poziomu ziemi będziemy mogli podziwiać kilka wyraźnie świecących planet. Prym tutaj będzie wiódł Mars, który w nocy z 13 na 14 października znajdzie się  po przeciwnej stronie niż Słońce (czyli w tzw. opozycji), dzięki czemu czemu będzie jaśniejszy nawet od Jowisza.

Niewiele mniejszą dawkę kosmicznych doznań zapewni nam Uran, który w opozycji do Słońca znajdzie się 31 października. Obie planety będą do uchwycenia gołym okiem, a jeśli dodatkowo skorzystamy z chociażby amatorskiego teleskopu zaobserwować będziemy mogli znacznie więcej fascynujących szczegółów na obu ciałach niebieskich.

Ponadto w okolicy 14 grudnia nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, by móc je podziwiać będziemy musieli udać się wówczas do Chile lub Argentyny, względnie znajdować się na statku płynącym po Oceanie Spokojnym lub Atlantyckim. W Polsce zjawisko będzie niedostrzegalne.

Komentarze (1)

turban 2020-09-26 11:35

Piękne zdjęcie Alchemiku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: