27. Sesja Rady Powiatu. Obrady zdominowały interpelacje oraz sprawozdania

  • Jakub Diakun
  • 2020-09-14 13:25:28
27. Sesja Rady Powiatu. Obrady zdominowały interpelacje oraz sprawozdania
  • Foto: TV Gawex

Podczas ostatniej (11.09), 27. sesji Rady Powiatu Szczecineckiego, za sprawą interpelacji radnego Grzegorza Grondysa ponownie powrócono  do sprawy Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie. Pytania kierowane do starosty Krzysztofa Lisa były odzwierciedleniem tych, które przewodniczący komisji rewizyjnej wystosował już wcześniej i które ponadto zawarł również w felietonie swojego autorstwa. Tekst 17 sierpnia 2020 roku ukazał się na jednym ze szczecineckich portali informacyjnych. Grzegorz Grondys po raz kolejny m.in. poruszył kwestie rozwiązania kontraktu z dr Mariuszem Kowalewskim. Utrzymywał również, że wypowiedzenie otrzymało więcej osób z personelu borneńskiego SM.

Na wszystkie pytania starałem się odpowiedzieć szczegółowo już przy poprzedniej pana interpelacji – oznajmił starosta Krzysztof Lis. – Zrobiłem to bodajże na czterech stronach. Jeśli jednak jest to konieczne, uczynię to ponownie (…)

 

Starosta wyjaśnił, że personel spółki jest zatrudniony w ramach różnego rodzaju stosunku pracy, a informacje na temat aktualnego stanu zatrudnienia przekazał mu prezes Centrum Piotr Misztak. Starosta przedstawił również najnowsze informacje dotyczące działalności SM, planów na przyszłość oraz inwestowania w nowoczesny sprzęt, który w najbliższym czasie trafi do placówki. Mimo trudnego okresu związanego z pandemią COVID 19, Centrum nie może narzekać na brak pacjentów i wciąż świadczy usługi na najwyższym poziomie, o czym tego samego dnia starosta oraz prezes spółki mówili szeroko w programie „Nasz Powiat” emitowanym na naszej antenie. W samych superlatywach o placówce wypowiadał się dyrektor zachodniopomorskiego NFZ Piotr Bromber, który gościł ostatnio w Szczecinku przy okazji Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego i który jak przyznał otwarcie – widzi w  Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie ogromny potencjał i chciałby, aby ośrodek stał się wizytówką naszego województwa.

 

W mojej opinii jest pan tak naprawdę adwokatem dr Kowalewskiego, który wystąpił do sądu… - skonkludował starosta odpowiadając na interpelację radnego Grzegorza Grondysa.  

 

Dwie interpelacje przedstawił wiceprzewodniczący Grzegorz Poczobut. Obie dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od czasu, gdy w Szczecinku funkcjonuje oddział terenowy ZORD Koszalin, kursanci mogą na odcinku ulicy Kościuszki rozwinąć prędkość 70 km/h.  Radny Poczobut zaproponował, żeby miejsce „70-tki” zastąpił znak ograniczający prędkość do 50 km/h, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Znak ograniczający prędkość do 70 km/h mógłby wówczas pojawić się na odcinku tzw. starej obwodnicy i ulicy Narutowicza, nad którą nadzór przejął Powiat Szczecinecki. Druga interpelacja radnego również związana była z ulicą Narutowicza i dotyczyła topól, których system korzeniowy niszczy ścieżkę rowerową. Obie interpelacje starosta Krzysztof Lis uznał za zasadne i w przypadku obu zostaną wszczęte odpowiednie procedury.

 

Z kolei interpelacja radnego Arkadiusza Górki  związana była z planowaną inwestycją przy ul. Lelewela, gdzie ma powstać 6-kondygnacyjny budynek mieszkalny, co w konsekwencji mogłoby spowodować komunikacyjny paraliż w tym miejscu. W ostatnim czasie Zarząd Powiatu Szczecineckiego zaopiniował negatywnie przesłany przez biuro projektowe UM w Szczecinku projekt przebudowy ul. Ordona. Starosta Krzysztof Lis przypomniał radnym szczegóły inwestycji, wyjaśnił, że budowa tzw. ślepej uliczki w żaden sposób nie rozwiązuje problemu i że Zarząd Powiatu oczekuje propozycji optymalnych rozwiązań komunikacyjnych w obrębie ul. Lelewela i Ordona.

 

Zaraz potem radni przyjęli szereg sprawozdań m.in. z działań podejmowanych na terenie Nadzoru Wodnego w Szczecinku, Białogardzie, Pile i Miastku za rok 2019. Ponadto przyjęli sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2020 r., sprawozdanie z realizacji „Programu współpracy Powiatu Szczecineckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za rok 2019” , a także raport z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku w roku 2019.

 

Tego dnia podjęto następujące uchwały w sprawie:

  • zmiany  uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Szczecineckiego na rok 2020,
  • zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Powiatu Szczecineckiego na lata 2020 – 2022” (Rzeczone uchwały dotyczyły m.in. wprowadzenia wydatków na inwestycje jakie Powiat Szczecinecki zrealizuje w ramach Rządowego  Funduszu Inwestycji Lokalnych (szczegóły TUTAJ),  środków, które zostanę przeznaczone  na  przebudowę drogi powiatowej Sulikowo – Ostrowąsy oraz odcinka drogi w miejscowości Grzmiąca, a także przesunięcia 200 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu na potrzeby Centrum Rehabilitacyjnego SM w Bornem Sulinowie.)
  • nieodpłatnego przejęcia przez Powiat Szczecinecki nieruchomości stanowiącej własność Miasta Szczecinek (dz. nr 2 o pow. 0,3653 ha, obr. ew. nr 0001 m. Szczecinek),
  • zmiany uchwały w sprawie ustalenia planu sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu szczecineckiego, od dnia 1 września 2019 r.
  • udzielenia dotacji Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku,
  • rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku.

info: Powiat Szczecinecki 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: