Trasa rowerowa Białogard-Złocieniec otwarta!

  • Adrian Wolanin
  • 2020-09-13 09:13:08
Trasa rowerowa Białogard-Złocieniec otwarta!
  • Foto: TV Gawex

Blisko 70 kilometrów tras rowerowych oficjalnie przybyło Pomorzu Zachodniemu w piątek (11.09). Wszystko dzięki otwarciu Starego Kolejowego Szlaku, który swój start ma w Białogardzie, a metę w Złocieńcu. Z okazji uroczystej inauguracji odbył się rowerowy rajd, zakończony rodzinnym piknikiem w Zajączkowie oraz letnim kinem pod chmurką w Połczynie-Zdroju.

Piątkowe wydarzenie zainicjowano przy dawnym dworcu w Dziwogórze, skąd rowerzyści w towarzystwie władz województwa (w osobach wicemarszałka Tomasza Sobieraja oraz członka zarządu Anny Bańkowskiej, do których na mecie dołączył również inny członek zarządu – Stanisław Wziątek) udali się na teren rekreacyjny w Zajączkowie. Tam na wszystkich przybyłych czekał już m.in. poczęstunek, stoiska informacyjne oraz strefa zabaw dla najmłodszych. Nie zabrakło konkursów i gier ruchowych, a także nauki wyplatania wianków. Całość zakończył seans w plenerowym kinie, na który uczestnicy wydarzenia wrócili do Połczyna-Zdroju.

Trasa Białogard-Złocieniec liczy 69 km, a wśród atrakcji są m.in. pałac w Rąbinie z początku XX wieku czy średniowieczny kościół w Lipiu z 1462 roku. Jak zapewniają władze województwa zachodniopomorskiego, to nie koniec inwestycji na Starym Kolejowym Szlaku, gdzie obecnie trwa projektowanie blisko 12 km łącznika, który otworzy trasę na Świdwin.

Pracy wymagają również odcinki na południu i północy regionu. Część infrastruktury w okolicach Wierzchowa i Wałcza jest już gotowa, ale wymaga oznakowania. Inna część jest już zaprojektowana, a z kolei jeszcze inna czeka na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej.

Na północnym odcinku trasy bez problemów możemy za to dotrzeć z Kołobrzegu do Karlina oraz z Mielna, przez Koszalin, do Wroniego Gniazda. Wprawdzie trasy wymagają jeszcze oznakowania, ale prace nad tym trwają, podobnie jak nad projektami łączników w pobliżu Białogardu.

Mapy przebiegu trasy są dostępne na stronie: http://www.rowery.wzp.pl/stary-kolejowy-szlak-15.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym (14.09) wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: